HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Karizma siyahta mı?

03.09.2001 00:00:00
Politikada önemli mevkiye gelen liderlerin, bulundukları kurumda sıfırdan başlayıp en üst kademeye yükselen yöneticilerin sırrının "etkili ses tonu" ile "siyah giymek" olduğu ortaya çıktı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Genelkurmay Başkanlığı, üniversiteler ve özel sektör kuruluşlarında liderlik ve yöneticilik üzerine seminerler veren Ahmet Şerif İzgören'in "İş Yaşamında 100 Kanguru adlı kitabı, politika ve iş yaşamında yükselmenin sırlarını veriyor.

Kitaba göre, "karizmaya" giden yol, etkileyici ses tonu, vücut dilini iyi kullanma, belirgin bir özelliğe sahip olma ve "siyah giymekten" geçiyor. Kişilerin karizmatik görünmesinde söylenen sözler, sadece yüzde 7 oranında etkili olurken, karşınızdaki kişi söylediklerinizden çok "ses tonunuza" dikkat ediyor.

Sesini etkileyici, hatta "abartılı" olarak kullanan, vurgulara dikkat eden kişiler karizmatik kişi imajını çiziyor. Karizmatik olmak isteyenlere, "geriye yaslanın, ağır ve anlaşılmaz, sert bir ses tonuyla konuşun" tavsiyesi veriliyor.

Liderlerin karizma oluşturmak için uyguladığı yöntemler arasında ise "çıpalama-anchoring" önemli bir yer tutuyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.