HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Küresel hortum ve Derviş

21.07.2001 00:00:00
Ekonomide krize neden olan bakanlar bir bir gidiyor. Ancak "yapısal reformları sayesinde" krizleri yapısal hale getiren Kemal Derviş yerinde duruyor.

Demek ki IMF politikaları sayesinde Kemal Derviş de siyasetin yapısal bir unsuru haline geldi.

Derviş'in yapısal masallarından bir tanesi ve en önemlisi dövizin dalgalanmaya bırakılmasıydı.

Dalgalı kur sayesinde ihracat ve turizm gelirlerinde patlamalar yaşanacak, ülke dövize boğulacak ve bu sayede döviz bir müddet dalgalandıktan sonra durulacaktı.

Diğer yapısal reformlar sayesinde ekonominin siyasetle bağı koparılacak ve böylece enflasyon düşecekti.

Ancak ha bugün, ha yarın oyalamaları ile döviz bir iki ayda iki kat değerlendi.

Dalgalı kur, kontrolsüz kura dönüştü. Dalgalı kur sistemine geçilmesinin ardından dolar fiyatının aşırı yükselmesinin nedeninin yabancı fonlar ve bankalar olduğu açığa çıktı.

Yani iddia edildiği gibi döviz düşmemiş, siyasetle ekonomimiz büsbütün yabancı fon ve bankaların kontrolüne girmiş bulunuyor.

Ayrıntılarını Haber Müdürümüz Recep Bahar'ın analizinde okuyacağınız oyunun baş aktörleri yabancı bankalar. Ve tabii ki onların içerdeki şubeleri.

Merkez Bankası'nın beceriksiz politikaları sayesinde yabancı bankalarla işbirliği yapan yabancı spekülatörler döviz operasyonları ile haftada yüzde onlara varan kârlar elde ediyorlar. Hazinenin bu tatlı kazanca alışmış fonlara geçtiğimiz hafta niçin kağıt satamadığı da anlaşılmış oldu.

Yabancı bankaların vurgunu o boyutlara vardı ki hükümetin bu işleri iyi bilen küçük ortağının dikkatini çekti.

Hükümetin yerli bankalara el koyup yabancılara lahana fiyatına satması da işin cabası.

Olay sadece ekonomik soygundan ibaret değil. Yurtdışına uzanan hortumun bir ucu yabancı devlet adamlarının elinde. Yabancı kaynaklı bu operasyon Türkiye'yi zayıf anında yakalayan Avrupalıların Kıbrıs ve Avrupa Güvenlik Savunma Projesi konusunda taviz koparma girişiminin bir parçası.

Kasım ve Şubat krizi de AB Belgesine direnen Türkiye'yi dize getirmek için çıkarılmamış mıydı?

Yani Derviş Türk ekonomisinin siyasetle olan bağını kopardı ama yabancı siyasetlerle olan bağını güçlendirmiş oldu.

Siyasette estirilen yapay rüzgarlarda. Türkiye'yi Dervişli hükümetin ittiği bu küresel makastan çekip çıkaracak bir vizyon, program ve lider görebiliyor musunuz Allah aşkına...

Herkes ABD'ye, Avrupa'ya daha iyi bir Derviş olma iddiasında o kadar.
 
İbrahim Berk / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.