HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 09 MAYIS 2021, PAZAR

Kuş gribinden öldü!

11.10.2005 00:00:00
SON HABER Endonezya'nın başkenti Cakarta'da, kuş gribi virüsü kaptığından kuşkulanılan bir kişinin dün öldüğü bildirildi. Bu arada Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü, Türkiye veRomanya'da görülen kuş gribi virüsünün henüz tanımlanmadığını, bu virüsün, Asya'yı vuran virüsle aynı olmayabileceğini açıkladı.

Enfeksiyon hastalıklarında uzmanlaşmış Sulianti Saroso Hastanesi sözcüsü doktor İlham Patu, AFP'ye yaptığı açıklamada, ölen kişinin, hastaneye getirildiğinde kuş gribi virüsü belirtilerine benzer belirtiler gösterdiğini açıkladı.Doktor, laboratuvar testlerinin sonuçlarının gelmesinin ardından durumun açıklık kazanacağını kaydetti.Kuş gribi virüsü, ortaya çıktığı 2003 sonundan bu yana toplam 65 kişinin ölümüne yol açtı.

LABORATUVAR SONUÇLARI BEKLENİYOR

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü, Türkiye veRomanya'da görülen kuş gribi virüsünün henüz tanımlanmadığını, bu virüsün, Asya'yı vuran virüsle aynı olmayabileceğini açıkladı. Merkezi Paris'te bulunan örgütün başkan yardımcısı Jean-Luc Angot,''virüslerin henüz tanımlanmadığını, bu virüslerin Asya kökenli H5N1 tipi virüs olup olmadığının bilinmediğini" belirterek, "Örnekler İngiltere'de bir laboratuara gönderildi, sonuçları bekliyoruz" dedi.

Türk ve Rumen yetkililerin hemen harekete geçtiğini ve bunun iyi bir işaret olduğunu söyleyen Angot, "İyi önlemler aldılar. Virüsün görüldüğü yerlerdeki hayvanları itlaf ettiler ve buraların çevresini dezenfekte ettiler" diye konuştu. Angot, Ağustos'ta Finlandiya'da martılardan bulaşan bir hastalıktan şüphelenildiğini ancak bunun H5 değil H13 tipi virüs olduğunun anlaşıldığını hatırlatarak, "kuş gribi virüsünün çok fazla çeşidi bulunduğunu, bazı virüslerin az, bazılarının yüksek oranda hastalığa yol açtığını" söyledi.

Hayvanlarda da insanlarda olduğu gibi genellikle gribe rastlandığını belirten Angot, "Bunun Asya kökenli virüs olup olmadığını bilmek gerekli, bir de virüsü bulaştıranların gerçekten göçmen kuşlar olup olmadığını kanıtlamak lazım" diye konuştu.   Angot, virüsün görüldüğü ülkelerde, hastalığın kaynağından ortadankaldırılması, virüsün değişime uğrama ihtimalinin engellenmesi ve insana bulaşmasının önlenmesi için H5N1 tipi virüse bağlı muhtemel birsalgını önlemek amacıyla, hastalıkla mücadele için maksimum maddi kaynak ayrılması gerektiğini de kaydetti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.