HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Kuzey İrlanda durulmuyor

14.07.2001 00:00:00
Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'ta yaklaşık 250 molotofkokteylinin kullanıldığı belirtilen şiddetli çatışmalarda 113 polis memuru yaralandı.

12 Temmuz'da 1690'da yapılan ve Protestan William'ın Katolik Kral II. James'in ordularını yendiği Boyne savaşının 311. yıldönümünü kutlamak isteyen Orange tarikatı üyelerini engellemek isteyen Katolik gençlerin, kentteki Crumlin caddesine girmeye çalışmaları sırasında çıkan çatışmalar gece boyunca sürdü.

Olaylar sırasında Katolik gençlerin 2 bomba ile 250'ye yakın molotofkokteyli kullandıkları, polisin de plastik mermiyle karşılık verdiği belirtiliyor.

Bu arada, atılan molotofkokteylleriyle giysileri tutuşan 2 polis memurunun kaldırıldıkları hastanelerde tedavi altına alındığı, bunlardan birinin, hafif olan yanıkları tedavi edildikten sonra hastaneden taburcu edildiği belirtiliyor.

Polis, Katolik gençleri, insan hakları gösterileri yapma adına başkalarının haklarını gaspa kalkışmakla suçlarken, Katolik gençler depolisi kendilerine karşı çok sert olmakla suçladı.

Görüşmeler sürüyor

İngiltere Başbakanı Tony Blair ve İrlanda Başbakanı Bertie Ahern tarafından İngiltere'de hafta başından bu yana sürdürülmekte olan görüşmeler, önceki gün verilen 1 günlük aradan sonra devam edecek.

Staffordshire'daki Weston Malikanesi'nde yapılan görüşmelerin bundan sonraki bölümünün, Protestanların sertlik yanlısı siyasi oluşumları Demokratik Birlik Partisi ve İleri Birlik Partisi tarafından boykot edildiği belirtiliyor.

Başta İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu (IRA) olmak üzere çeşitli paramiliter grupların ellerindeki silahları bağımsız komisyona bırakmaları üzerindeki tartışmaların yine görüşmelerin odağında olacağına dikkat çeken siyasi çevreler, IRA'nın Kuzey İrlanda Polis Teşkilatı'nın yapısının değiştirilmesi yönündeki ısrarının da süreceğini kaydediyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.