HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Mahathir gürlemeye devam ediyor

24.10.2003 00:00:00
Doğu Timor'a giden Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, petrol devleri, ABD dış politikası, Batı'nın serbest ticaret talepleri ve medyayı eleştirdi. Mahathir Muhammed (77), Malezya'da 22 yıl iktidarda kaldıktan sonra 31 Ekim'de emekliye ayrılıyor.İnsan hakları, çevre, hayvan hakları grupları ve diğer sivil toplum gruplarının çok az bir azınlığı temsil etmelerine rağmen her seferinde hükümeti hüsrana uğratabildiklerine dikkat çeken Mahathir Muhammed, "Medya hiç kimse tarafından seçilmiyor. Fakat, kendi gündemini geliştirebilmek için istediğinde çarpıtılmış haberler verebiliyor. Yargı, parlamenterler tarafından belirlenen kanunları istediği gibi yorumlama hakkını kendinde görebiliyor" diye konuştu.

Diktatör kapitalistler

ABD ve İngiltere'nin Irak işgalini referans alan Mahathir Muhammed, "Kapitalistler ve liberal demokratlar hoşgörüsüzlük ve diktatörlük işaretleri sergileyebiliyorlar. Şu anda başka sistemlere müsaade edilmiyor. Herhangi bir direnme girişimi silahlı kuvvetlerin işgali de dahil her türlü baskılarla karşılaşıyor. Böyle bir şiddet demokrasi adına haklı çıkarılıyor. Gördüğümüz gibi demokrasi her zaman iyi değil. Anarşiye yol açabiliyor ve insanlar acı çekebiliyor" dedi.

İnsan topluluğunu yönetmek için insanoğlu tarafından şu ana kadar kadar geliştirilen en iyi sistemin demokrasi olduğunu belirten Mahathir Muhammed, ancak sınırlarının iyice anlaşılması halinde demokrasinin iyi işleyeceğini vurgulayarak "(demokrasinin) ayakta kalması için insanların bir çoğu feda edilmemelidir. Örneğin, serbest ticaret sadece bazıları tarafından demokrasi ile ilişkinlendiriliyor ve meşruiyet kazandırılmaya çalışıyor. Bir ülke demokratik olabilir, fakat ekonomisi halkının özellikle çoğunluğun yararına kontrol edilmelidir" dedi. Mahathir Muhammed, Doğu Asya'daki finans krizine karşı ülkesini korumak için 1998'de sermayenin sıkı kontrolünü başlatmıştı.

Timorlu parlamenterlere "Serbest ticaret fikri; fakir ülkelerin potansiyellerini sömürmekte kifayetsiz kalmaktan kendini hüsrana uğramış hisseden zengin ve güçlü ülkelerden geldi" diyen Mahathir Muhammed, Batı ülkelerin kendi çiftçilerine sübvansiyon vermesini eleştirerek büyük petrol şirketlerini OPEC kuruluna kadar fakir ülkeleri dolandırmakla suçladı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.