HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Meclis'in gündemi yoğun

07.10.2001 00:00:00
TBMM Genel Kurulu gündeminde, 130 yasatasarısı, 107 de yasa önerisi görüşülmeyi bekliyor.

Yeni Yasamı Yılı'na 1 Ekim günü başlayan TBMM'de Genel Kurul Gündemi'nde toplam 281 madde yer alıyor. Değişik konulara ilişkin toplam 130 yasa tasarısından 70'i uluslararası ya da ikili anlaşmaların kabulünü öngörüyor.

Gündemdeki 57 yasa tasarısı ise çeşitli konularda temel düzenlemeler ya da bazı yasalarda değişiklikleri içeriyor. Bu temel düzenlemeler arasında Türk Medeni Kanunu Tasarısı, Karayolu Taşıma Kanunu Tasarısı, Hayvanları Korumu Kanunu Tasarısı, Denizcilik Müsteşarlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısı yer alıyor.

Değişik konularda verilen 107 yasa teklifi de Genel Kurul Gündemi'nde bekliyor. Bu tekliflerin çoğu yeni üniversite açılması, yeni il veya ilçe kurulmasına ilişkin düzenlemeler getiriyor.

Gündemdeki yasa teklifleri arasında ilk turda halkoylaması olasılığı ortaya çıkınca ikinci tur oylaması yapılmayan, bir kişinin beşer yıllık süreyle iki dönem Cumhurbaşkanı seçilebilmesine ilişkin Anayasa değişikliği ile görüşmeler sırasında Anayasa Komisyonu'nca geri çekilen İçtüzük değişikliği de bulunuyor.

Dokunulmazlık dosyaları

Genel Kurul Gündemi'nde, ayrıca Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden oluşan karma komisyonca hazırlanan bazı milletvekilli dokunulmazlıklarına ilişkin raporlar da yer alıyor.

Değişik partilere mensup 25 milletvekili hakkındaki 44 karma komisyon raporu gündemde görüşülmeyi bekliyor.

Denetim işleri

Genel Kurulu Gündemi'nin denetime ilişkin bölümünde ise çeşitli konularda verilen 179 Meclis Araştırması Önergesi bulunuyor. Gündemde ayrıca çeşitli konularda hazırlanan 727 sözlü soru önergesi de yer alıyor.

DYP milletvekillerince "yolsuzluk iddiaları" konusunda Başbakan Bülent Ecevit hakkında verilen; SP'lilerce "ekonomi yönetimi" konusunda Hükümet ve dış politika konusunda Başbakan hakkında verilenüç ayrı gensoru önergesi bulunuyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.