HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

Meralar alarm veriyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Gürer, tarımdaki kuraklık ve kuraklığın hayvancılık üzerinde neden olabileceği etkileri ile çözüm yollarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu
10.06.2021 14:52:00
Meralar alarm veriyor
Meralar alarm veriyor
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Gürer, tarımdaki kuraklık ve kuraklığın hayvancılık üzerinde neden olabileceği etkileri ile çözüm yollarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bu yıl ülkemizdeki kuraklık tehdidinin 22 ilden 41 ile çıktığını anımsatan Ömer Fethi Gürer, geçtiğimiz yıl ekilen ürünlerin büyük bölümünün biçerdöverler tarlaya girmeden, üreticiler tarafından traktörlerle sürülmek zorunda kaldığını belirtti. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ve Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), yalnızca buğdayda 1.5 milyon ton rekolte kaybı olacağını açıkladığını, odalar ve çiftçi birliklerinin ise kaybın 3.5 milyon tona ulaşabileceğini ifade ettiklerini anlatan Gürer, "Buğdayda rekolte kaybı ithalatın daha fazla yapılmasına yol açacak. Türkiye şartlarında buğday temin edilemeyeceği için ithal edilecek buğday, ülkemizdekinden çok daha fazla fiyata mal olacak" dedi. Kuraklığın 41 ilde tespit edilmesine rağmen Tarım Bakanlığının bu konuda yeterli önlem almadığını söyleyen Gürer, Türkiye'nin su fakiri bir ülke olduğunu bu nedenle, su kaynaklarının doğru kullanılması gerektiğini ifade etti. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hayvancılıkta yemin önemli olduğunu, giderlerin yüzde 70'inin yem olarak belirlendiğini ifade ederek, "Kaba yem ve karma yemi olarak tabir edilen 2 yem var. Bu iki yemde tarıma bağlı ve sürekli fiyatlar artıyor. Hayvancılığın verimliliğinin artırılması ve sorunların azalması  meralara bağlıdır. Cumhuriyet döneminde ülkemizde mera alanları, tarım alanlarının yarısı iken, 1970'li yıllarda 20 milyon hektar mera alanı bugün 11 milyon hektara gerilemiştir" dedi. Mera alanlarının halen farklı tehdit altında olduğuna işaret eden Gürer, erozyonun yanısıra, kuraklık nedeniyle ot büyümemesinin de mera alanlarında soruna neden olduğuna vurgu yaptı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.