HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 HAZİRAN 2021, CUMA

Milletin meselesi ekonomi

26.02.2021 00:00:00
'Milletin meselesi ekonomi' seslendirme dosyası:

Raflarda fiyatlar almış başını gidiyor. Fiyat artmamışsa pahalanmadığından değil gramajı azaltılmış. Sosyalleşme azaldığı için kılık kıyafet harcamalarındaki kısılma hat safhaya ulaşmış olsa da maaşlar mutfak masrafına yetmez olmuş.

Esnaf bitme noktasında desem, bu kelimeler durumu anlatmaya yeter mi bilmem.

Taksiciler kan ağlıyor. Taksisine binip gittiğimiz kısa mesafede şoförün dilinden dökülen şu cümleler durumlarını anlatıyor herhalde. "Tüm gün çalışabilirsem, 500 lira günlük ödeme yapıp yakıt parasını çıkınca elimde sadece 100 lira gibi bir para kalıyor. O da hafta sonlarında pek mümkün değil. Yine de şükür, en azından işimiz var."

Yeri gelmişken TÜİK verilerine göre işsizlik oranı %12,9. Bu da kayıtlı işsizlik oranı.  

Çiftçinin durumu içler acısı, mazot, ilaç, gübre, tohum maliyetleri tavanda, gelir gideri karşılamıyor.

Yem fiyatlarının üstesinden gelemeyen hayvancılar, süt ineklerini kesime gönderiyor.

Kredi ve kredi kartı borçlularının sayısı rekor üstüne rekor kırıyor.

2020 fiyatlarına göre açlık sınırı 2590 lirayken, 2021'de asgari ücret sadece 2825 lira.

Toplumun her kesimini mağdur etmek ayrı bir maharet herhalde. Bu durumda en azından bir mahcubiyet beklerken, çıkmış bir vekil asgari ücretlinin kapısının önünde araba var, cep telefonlarını altı ayda bir yeniliyor, demesin mi? Millet karnını zor doyuruyor. İkinci el araba fiyatları bile almış başını gitmiş. Vekil bizi dinler mi bilmem ama bir örnek vereyim. 2015'te 15 bin peşin 800 lira taksitle sıfır araba almıştım. Bu arada hala aynı arabayı kullanıyorum. Bir iki yılda bir arabasını değişiyormuş vatandaş, güya. Neyse,  bugün elinizde tam üç katı yani 45 bin lira peşinat olsa ve tam üç katı yani 2400 lira taksidi göze alsanız aynı şartlarda aynı marka arabayı alamıyorsunuz. Bir tanıdığım epey araştırıp uğraştı ve alamadı da oradan biliyorum.

En çok şaşırdığım ise bu kadar büyük sorunlarımız varken varlıklarının sebebini tam anlayamadığımız vekiller parti parti dolaşıp iktidar adına "Yeni Anayasa" çalışması yapıyor.

BTP Genel Başkanının  "Muhalefet Ayasofya' da gelmediği oyuna burada geliyor. Milletin meselesi anayasa değil ekonomi" açıklaması aslında tüm seçmenin gelmesi gereken nokta.

Yıllarca dar gelirlilerin haklarını BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş savundu, milletin gerçek sorunlarını O gündeme getirdi, çözümü de O anlattı. Dinlemedik bugünlere geldik.

Bugün yine milletin gerçek sorunları hasır altı edilmeye çalışılırken, hem iktidarı hem muhalefeti uyaran BTP'nin vizyon sahibi genç Genel Başkanı Hüseyin Baş, ekonomik ve sosyal sorunlarımızın çözümüne sahip tek parti yine Bağımsız Türkiye Partisidir.

 
Seçil Mumcuoğlu / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.