HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 09 MAYIS 2021, PAZAR

Nasipli insan!

19.10.2005 00:00:00
Nasip, şans değildir. Nur içinde yat "Kaptan!" Uzatmalarda golünü atıp turu atladın... Müslüm Karabacak'ın yazısı...

NASİPLİ İNSAN ATTİLA İLHAN

Nasip konusunda hem yazdım hem söyledim.Bilenler bilir.Okuyanlar ve dinleyenler hatırlar.O zaman da söylemiştim, şimdi de söylüyorum, nasip şans değildir. Yani talihle ve kör Salih'le de bir ilgisi yoktur.Üniversite yıllarında bir öğrenci topluluğuyla sohbet ederken bu nasip konusuna da değinmiş ve şöyle bir misal vermiştim; nasibi kısaca şöyle izah edebiliriz. Mesela anneniz size hamiledir. Bir gün evinize ağzı dualı birisi gelir. Belki kendi de farkında değildir özel birisi olduğunun.Size hamile olan anneniz o "ağzı dualıya"/Allah dostuna bir bardak su ikram eder.İşte o ikram ve sonrası gelişmeler, yani dua, sizi nasipli kılar.Bu tip nasipli insanlar boldur toplumumuzda.Benim için müstesna bir gündüAsr-ı Saadet'in iki önemli simasından Amr b. Hişam/Ebu Cehil yerine Ömer b. Hattab'a (ra) imanın nasip olması da, kim bilir belki de bu yüzdendir.Çünkü Hz. Peygamber (as) duasında; "Ya Rabbi! Bu dini iki Ömer/Amr'dan biri ile ta'ziz/takviye eyle" duasından Hz. Ömer nasipdar olmuştur.Geçen hafta dar-i bekaya rıhlet eden büyük fikir ve düşünce adamı Atilla İlhan'ı kabre ben koydum. Yeğeni Kerem Alışık ile birlikte.Bu benim için çok müstesna bir gündü.İslamcı basın (özellikle bir kısmı) papazları ve hahamlar cennete koyma telaşı içinde olduklarından olsa gerek, ne cenazeye iştirak edebildi, ne de kabre kadar gelip "son görevde" yer aldılar.Bu bir tercih meselesi.

Gücümüz olsa da kaldırıp sorsakBen merhumu televizyon ekranlarından tanırdım.Kıymetli kardeşim Ömer Yıldırım'ın Meltem TV'de yayımlanan "Üçüncü Göz" programında da izledim kendilerini. Kısaca nerede ve ne zaman izlediysem, vatan ve iman konusunda bir cümlelik olumsuzluğu olmayan, bu iki değere aynı oranda sahip çıkan bir insan olarak gördüm.Şu an "gücümüz" olsa da yattığı yerden kendisini kaldırıp sorsak;-Attila bey! Kaç tane hak din var?-Bir tane hak din var, o da İslam.-Allah'ın son hak kitabı hangisidir?-Kur'an-ı Kerim.-Muhammed'e (as) iman etmeden kişi mümin olabilir mi?-Asla...İşte bu cevapları alırız.Bu konuda zerre şüphem yoktur.Kendisiyle özel mekanlar da özel sohbetler yapan arkadaşlarımızın anlattıkları da beni haklı çıkartacak şeylerdir.

Onun vatan sevgisi yeterPeki;İslam yerine İbrahimî din;Kur'an yerine üç semavî kitap ve Hz. Muhammed'e imanı kemal ya da centilmenlik kabul edenin yanında, -siz söyleyin- bu imanda olan sıradan bir Müslüman'dan da yüce bir kişi olur mu, olmaz mı?Merhum İlhan'ın bütün düşünceleri bir yana, onun vatan sevgisi bile tek başına iman ehli olduğuna yeterli delildir.Başka bir delil aramaya bile gerek yoktur.Altı iman şartına, bir yedinci şart olarak "devlet/vatan düşmanlığı" ekleyenler ne dediğimi anlamayabilir."Vatan sevgisi imandandır" hadis-i şerifi benim hüccetimdir.Vatanı sevip ona sahip çıkmanın ne anlama geldiğini daha iyi anlamak için fazla ırağa gitmeye gereke yok, Irak'a gitmek yeterli olsa gerektir.Irzına geçilmiş kırk bin Müslüman Iraklı kadın.Yalan yere öldürülmüş iki yüz bin Iraklı masum.Harap edilmiş bir devlet.Bomba yağdırılmış, peygamber, sahabi, tabiin evliya kabirleri. Hedef seçilmiş camiler, medreseler, külliyeler...Aynı korkunç akıbete doğru seyr-ü sefer halinde bir görüntü arzeden bir ülkede vatana sahip çıkmak, bu tehlikeyi haber vermek, etkili ve yetkili kişilere yol göstermek.Bu nasip değilse ya nedir?Yeri gelmişken bir hususu da belirtmeden geçemeyeceğim.Adına solcu denen arkadaşlarla bazen sohbet ederim.Bu arkadaşların ulusal bütünlük/vatan sevgisi konusunda zerre bir açı sapmaları yoktur.  Dine gelince.Ben hangi "solcu" ile dinî konuda sohbet ettiysem bir müddet sonra içlendiğine, duygulandığına, hatta gözlerinin yaşardığına şahit oldum.Peki bu "solcu" kimin anlattığı dine, din anlayışına karşı?Yukarıda ifade ettiğim gibi, "amentü esaslarına" yedinci şart olarak "devlete düşman olmak" şartını ekleyenlerin din anlayışına karşı olsa gerektir.Böylesi bir din anlayışına en başta ben karşıyım. Sağda solda Prof. Dr. Haydar Baş'ı kendince eleştiren "acuzelerin" eleştiri sebebi de bu yüzdendir.

Prof. Dr. Haydar Baş hiç yanılmadıAdamların hareket noktası şu; Biz, -hem de dini kullanarak- ne güzel devlet düşmanlığı yapıyorduk, adam çıktı, devlete, askere, bayrağa, sancağa sahip çıkmamın gerektiğini söylüyor, hem de bu Müslüman Türk olmanın bir şartı olarak anlatıyor.İşte adamları saldırgan yapan da bu.Arkasına saklandıkları bir takım basit ithamlar zaten kargayı gülmekten çatlatacak komikliklerden başka nedir ki?Attila İlhan merhumun fikri, zikri bir yana, ne düşünüp ne söylediğini de bilmiyor olsam da, sadece muhterem Prof. Dr. Haydar Baş'ın: "Attila ağabeyimin ölüsüne sahip çıkın, onu Kur'an ile dua ile siz kabre koyun. Çıktığı bu son yolculukta o bu saygıyı ve sahiplenmeyi dünyada yaşarken gösterdiği al-i cenaplıkla fazlasıyla haketti" emri aslında benim için yeterli, fazlasıyla yeterli bir ölçüydü.Çünkü muhterem hocamı tanıdığım ve birlikte olduğum yirmi beş yıl içinde kime sahip çıkmışsa, gerçekten de sahip çıkılacak biri olduğuna, kimi de elinin tersiyle ittiyse hakikaten ona layık olduğuna "ayne'l yakın/bütün gönlümle" şahit oldum. Uzatmalarda golünü atıp turu atladıMeslek icabı çok insanı kabre koydum.Hepsindeki güzel yüzün aynısı Atilla İlhan'da da vardı.Müminin şahitliği makbuldür.  Ne güzel söylemişti bir "ağzı dualı":"Evlad! Bizi sevenleri sevenler öte alemde kurtulmuştur."Allah bizzat sevenlerden eylesin. Unutmayalım; sevenleri sevmek bile bir nasip işi olsa gerektir.Nur içinde yat "Kaptan!" Uzatmalarda golünü atıp turu atladın.

MÜSLÜM KARABACAK


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.