HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 MAYIS 2021, PAZARTESİ

Okul fobisi başarıya engel

30.09.2005 00:00:00
Psikolojik danışman Mehmet Menekşe, bütün insanlar için hayatın bir parçası olan korkunun ifade edilebilmesinin çocukların olumlu ve sağlıklı büyümelerini sağladığını belirterek, "Okul korkusu, çocuğun uyum sağlamasını engelliyor" dedi.

Amasya'da öğrencilere psikolojik danışmanlık yapan rehber öğretmeni Mehmet Menekşe, birçok ailenin çocuklarda karşılaştığı okul korkusunun çocukların akademik yaşantısını alt üst edebileceğini ve anne ile babayı çaresiz bırakabileceğini belirtti. Okul korkusu olan bir çocuğun korkusunu yenmesi durumunda örnek bir öğrenci olabileceğini ifade eden Menekşe, "Okul korkusu yaşayan çocuklar genelde aile bireyleri dışındaki yabancı insanlarla sosyal ilişki kurmakta güçlük çeker ve utangaç olur. Bu çocuklar genellikle başarı kaygısı olan, aşırı onay bekleyen ve ailesine bağımlı çocuklardır" diye konuştu.

Asıl korku ayrılık duygusuAsıl korkulan şeyin okula gitmek değil, anne ve babadan ayrı kalmak olduğunu söyleyen Menekşe, aileleri okula gitme konusunda ödün vermemeleri konusunda uyardı. Menekşe, "Çocuğa okulun amacı açıklanmalı ve okula gitmesi konusunda ailenin tüm fertleri kararlı ve tutarlı olmalı. Bu tutarlılığı gören çocuk, okula gitmenin gerekliliğini anlayacak ve zorluk çıkarmayacaktır. Ayrıca, çocuğun kendini terk edilmiş ve yalnız hissetmesine yol açacak davranışlardan kaçınılmalı, okula gitmediği için çocuk suçlanmamalı, korkusu ve gözyaşlarıyla alay edilmemeli. Vedalar kısa ve çabuk tutularak, ayrılıkların doğal olduğu hissettirilmelidir" şeklinde konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.