HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Okul kütüphanelerine yeni görünüm

23.08.2001 00:00:00
Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı okul kütüphaneleri, kitap, dergi, broşürlerin yanı sıra cd-rom, dvd ile her türlü eğitici film, video kaset, belge-geçer ve benzerleriyle çağdaşlaştırılacak. . MEB Okul Kütüphaneleri Yönetmeliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte, MEB'e bağlı resmi, özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarında oluşturulan okul kütüphanelerinin kuruluş, işleyiş ve personelle ilgili iş ve işlemlere ait esaslar da belirtildi.

STANDARTLARA UYUM ŞART

Yönetmeliğe göre, kütüphanede bulundurulacak gerekli donatım malzemesi ile kitap ve diğer eğitim araçları okul kütüphaneleri standartlarına uygun olarak düzenlenecek. Bu standartlar yönerge ile belirlenecek.

Kitap sayısı 3 bini aşan okul kütüphanelerine bir kütüphaneci atanacak. Kütüphanecinin atanamadığı durumlarda yönetimce kütüphanecilik kursu almış her öğretmen yoksa öğretmenler kurulunca belirlenecek bir öğretmen görevlendirilecek. Öğretmene yardımcı olmak üzere okul müdürlüğünce bir memur görevlendirilecek. Öğretmen ve memurun Bakanlıkça düzenlenecek programa göre kütüphanecilik ile ilgili hizmetiçi eğitim kursuna katılmaları sağlanacak.

Kütüphaneciye ve kütüphanede görevlendirilen memura başka görev verilmeyecek.

KÜTÜPHANELERDE NE OLACAK?

Okul kütüphanelerinde bulundurulacak kaynaklar, basılı kaynaklar: kitap, dergi, broşür, poster, kupür ve resimler, teknolojik kaynaklar: CD-ROM, DVD ile her tür eğitici film, video kaset, belge-geçer ve benzerlerinden oluşacak. Kaynaklar, Bakanlıkça uygun bulunarak Tebliğler Dergisi'nde yayımlanan eserler ile bilimsel nitelikte yayın ve araştırma yapan resmi kurum ve kuruluşların eserleri arasından seçilecek.

Bu yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle 26/8/1976 tarihli Okul Kütüphaneleri Yönetmeliği de yürürlükten kaldırıldı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.