HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Oto hırsızlık şebekesine darbe

24.09.2001 00:00:00
İstanbul'dan çaldıkları ya da gasp ettikleri otomobilleri, sahte plaka ve belge düzenleyerek yurtiçinde ve Kuzey Irak'ta sattıkları bildirilen şebekenin 12 üyesi yakalandı

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Oto Hırsızlık Büro Amirliği'nden yapılan açıklamaya göre, istihbari çalışmalar sonucu, İstanbul'dan çalınan ve gasp edilen araçların sahte evrak ve belge düzenlenerek yurtiçi ve yurtdışında satıldığı belirlendi. Bunun üzerine 3 ay süren takibin ardından şebeke üyelerine yönelikİstanbul, Ankara, Samsun, Mardin, Isparta, Adana ve Karabük'te operasyonlar başlatıldı. Operasyonlar kapsamında, şebeke elebaşı olan ve otomobilleri çalanYaşar Akdeniz, sahte evrak düzenleyen Ülkü Oğuz Başkaya, otomobilleri pazarlayan Abdülrezzak Öztürk ve Güven Yanık, otomobil gasp eden Mehmet Emin Yılmaz ve Osman Gülbahar'ın da aralarında bulunduğu 12 kişi yakalandı. Bu kişilerin sorgulanması sonucu, İstanbul'dan çalınan ya da gasp edilen otomobillerden bazılarının sahte evrak ve belge düzenlenerek çeşitli illerde satıldığı, bazılarının da Habur Sınır Kapısı'ndan geçirilerek Kuzey Irak'a götürüldüğü ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) üyelerine satıldığı anlaşıldı. Bu otomobilleri düşük fiyattan alan IKDP'lilerin de, aynı araçlarıİran'a götürerek yüksek fiyattan sattıkları tespit edildi.

Şebeke üyelerinin ayrıca, çalıntı araçlarla gittikleri otoparklarda, görevlileri ilaçlı incir ya da portakal ikram ederek uyuttukları ve çalıntı olmayan araçları çaldıkları belirlendi. Şebeke üyelerinin, şarkıcı Nihat Doğan ile bazı yabancı uyruklu kişilere ait otomobilleri de çaldıkları anlaşıldı. Bu kişilerin gösterdikleri yerlerde yapılan aramalarda, 13 adet çalıntı ya da gasp edilmiş otomobil, 1 adet minibüs, 25 adet sahte 10 milyon liralık banknot, 2 adet kimlik, 2 adet içinde çalıntı otomobillerin dokümanlarının bulunduğu CD, mühür, ve bilgisayarlar elegeçirildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.