HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 MAYIS 2021, PERŞEMBE

Pamukta kirlilik uyarısı

10.09.2005 00:00:00
Şanlıurfa Tarım İl Müdürlüğü, pamukta kirliliğin önüne geçilmesi için çiftçileri uyardı. Dünyada yüzde 5 - 6 olan pamukta kirlenme oranı Türkiye'de yüzde 20'lere kadar çıktı.

 Türkiye'de pamuk hasadının çok büyük bir bölümünün elle yapıldığını belirten Tarım İl Müdürü Mehmet Altun, "Elle hasat edilen pamuklar makineyle hasat edilene göre daha kaliteli olmasına rağmen, toplama sırasında kütlüye yabancı maddelerin karışması bu avantajı yok etmektedir. Toplama sırasında pamuğa karışan bir santimlik polyester 6 - 15 bin dolarlık ihracat gelirini olumsuz etkilemektedir. Dünyada ortalama yüzde 5 - 6 olan pamukta kirlenme oranı Türkiye'de bölgelere göre yüzde 5 - 20'ye kadar çıkmaktadır. Türkiye pamukları, bilinçsiz toplama, muhafaza, depolama, ambalajlama ve çırçırlama nedeniyle Hindistan, Pakistan, Nijerya ve Sudan pamuklarından sonra en fazla kirlenmeye maruz kalmaktadır" dedi. Pamuktaki kirlenme sebebiyle ülke genelinde olduğu gibi Şanlıurfa'da üretici ve sanayicilerin gelir kaybına uğradığına işaret eden Altun, bunu önlemek için komisyon kurduklarını kaydetti. Altun, "Pamuk kirliliğini önlemek için kurulan komisyon, kütlü pamukların toplanması, muhafaza ve depolanması esnasında pamuk bitkisine ait yaprak, kabuk, çiçek ve tuzlar haricinde kalan başka maddeler ile kirlenmesini önlemek suretiyle standart kaliteyi sağlamak, taşınma ve depolamada yüzde yüz pamuktan bey ve boyanmış bez veya beyaz ipliklerin kullanılmasını zorunlu kılmak, kirlenmeye maruz kalmış kütlü pamukların tüccarlar, kooperatifler, çırçır ve prese fabrikaları tarafından alım satımını engellemek için çalışacaktır" diye konuştu.Komisyonun gerek üretici ve gerekse sanayiciler hakkında cezai müeyyideler uygulama yetkisine sahip olduğunu açıklayan Tarım İl Müdürü Mehmet Altun, komisyonun hasat, depolama dönemlerinde sık sık denetlemeler yapacağını belirtti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.