HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Parti kapatılabilsin

03.08.2001 00:00:00
Fazilet Partisi kapatılmadan önce Anayasa'nın siyasi partilerin kapatılma şartlarını düzenleyen 69. maddesinde yapılacak değişikliği bizzat Başbakan Bülent Ecevit'i ziyaret ederek engelleyen Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) sürecinin iç hukukun bir parçası olduğunu belirterek, "Kararlarının siyasi ya da başka saiklerle verildiği yolundaki değerlendirme yarar sağlamaz" dedi.

TBMM Başkanı Ömer İzgi, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin'i kabul ederek, bir süre görüştü.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Bumin iki başkan arasındaki bu tür görüşmelerin yararına değinerek, şunları kaydetti:

"Bu, Tamamen özel bir ziyarettir, hiçbir resmi sıfatı ya da aktaracağım resmi bir bilgi yoktur. Hasbıhal havası içinde bir görüşmedir bu. Ne verdiğimiz bir kararla ilgisi vardır ne de bundan sonra yapılacak işlerle ilgili bir değerlendirme sözkonusudur."

Parti kapatma konusu

Mustafa Bumin, anayasa değişikliği paketinde parti kapatmayı zorlaştıran düzenleme konusunda, siyasi partilerin kapatılmasının kolaylaştırılması yönünde değil aksine Avrupa'da olduğu gibi siyasi partilerin kapatılmasının zorlaştırılması yönünde yapılacak düzenlemelerin çok dikkatli olmak kaydıyla yararlı olacağını savundu. Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu'nda parti kapatılmasına ilişkin düzenlemelerin o günün şartlarına göre yapıldığını anlatan Bumin, şunları kaydetti:

"Ara müeyyide konulmamış. Yani bir siyasi partinin kapatma davasında ya reddedersiniz başvuruyu ya da kapatmaya karar verirsiniz, bir başka yolu yok. Oysa Anayasa'da kimi sözcükler var (kapatılma, temelli kapatılma) gibi. Buna uygun düzenlemeyle ara müeyyideler getirilmesi doğaldır. Yine Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile AİHM'de öngörülen kriterlerin Anayasa ya ve siyasi partileri kanununa kapatma nedenleri olarak konulması da doğaldır."

Bumin, kapatma davalarında basit çoğunluk yerine nitelikli çoğunluk oyunun geçerli olmasına ilişkin değişiklik önerisiyle ilgili endişesinin sürüp sürmediği konusunda da, "O nitelikli çoğunluk ayrı tabii. Nitelikli çoğunluğun yanlış olduğunu daha önce ifade etmiştik. Aynı kanaati yine taşıyorum. Üstelik de benim inancıma göre yanlışın ilk adımı olur, bunu diğer adımlar takip eder" cevabını verdi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.