HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 13 MAYIS 2021, PERŞEMBE

Pazara bayram böyle geldi!

31.10.2005 00:00:00
Bayram alışverişi için pazara çıkan vatandaş ekonominin gerçek yüzünün, hiç de hükümetin açıkladığı rakamlardaki gibi olmadığını görüyor. Son bir haftada sebze ve meyve fiyatlarında gerçekleşen yüzde yüze varan artış, bayram alışverişini çileye dönüştürüyor

FİYATLAR TIRMANIŞA GEÇTİYaş sebze ve meyvenin üretim merkezleri arasında yer alan Mersin'de, yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde alışverişe çıkanlar, son bir hafta içinde yüzde 20 ile yüzde 75 arasında değişen fiyat artışı ile karşılaşıyorlar.  Mersin Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürü Atilla Gümüşoğlu, yaptığı açıklamada, sebze ve meyve fiyatlarının Ekim ayının ikinci yarısından itibaren tırmanışa geçtiğini, bu tırmanışın özellikle son bir haftada yoğunlaştığını bildirdi.

PAZARA ÇIKANIN DUDA?I UÇUKLUYORGümüşoğlu, fiyat yükselişinde yaz sebze ve meyvelerin tükenmesinin de etkisinin olduğunu, ürünlerin toptancı halden semt pazarına gidinceye kadar fiyatını katladığının görüldüğünü anlattı.  Bayram telaşının arz-talep dengesini tüketici lehine bozduğunu, bayram hazırlıkları için çarşı pazara çıkan halkın fiyat sürprizi ile karşılaştığını vurgulayan Gümüşoğlu, şunları kaydetti: 

ETİKETLERE MÜDAHALE ŞANSI YOK "Halden ürün alan esnaf, semt pazarına ürünü götürmek için nakliye, komisyon ve karını fiyatlara yansıtıyor. Serbest piyasa ekonomisi nedeniyle pazardaki etiketlere müdahale şansı olmadığı için isteyen istediği fiyattan satıyor. Bu nedenle, birkaç aile birleşerek halden daha uygun fiyatlara ürün alabilir. Kabzımallarımız da bu konuda yardımcı oluyorlar. Kasalarla alınan ürünler, aileler arasında paylaştırılarak tasarruf sağlanabilir'' dedi. Gümüşoğlu, yaklaşan bayramla birlikte hale giren mal miktarının her gün artış gösterdiğini sözlerine ekledi.  Bu arada, toptancı halde, en fazla fiyat artışı domates, biber ve salatalıkta görülüyor. Geçen hafta toptancı halde 2560 YKr'den satılan domates, bu hafta 40-100 YKr oldu. 20-50 YKr'den satılan salatalık ise 25-60 YKr'ye yükseldi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.