HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Piriştina'ya 'yolsuzluk' davası

14.07.2001 00:00:00
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, "görevini kötüye kullandığı" gerekçesiyle, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina hakkında, dava açtı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Kanadoğlu, memurlar ve diğer kamu görevlilerinin yargılanmasına ilişkin yasa uyarınca, Piriştina hakkındaki soruşturmayı tamamlayarak, dava açtı. İddianamede, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'nın, "Usulsüz atama, usulsüz lojman tahsisi, bu lojmanların ve şahsi telefonunun giderlerini belediye bütçesinden karşılayarak görevini kötüye kullanma" suçlarını işlediği öne sürüldü. Piriştina, Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nde yargılanacak. Türk Ceza Kanunu'nun, görevini kötüye kullanma fiilini düzenleyen 240. maddesi, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasını öngörüyor.

Piriştina: Kararlara saygılıyız

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, "Yaptığımız tüm çalışmalarda yargı kararlarına saygılıyız" dedi.

Piriştina, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun "usulsüz atama, usulsüz lojman tahsisi, bu lojmanların giderleri ve şahsi telefonunun belediye bütçesinden karşılayarak görevini kötüye kullandığı" gerekçesiyle hakkında açtığı davayla ilgili olarak gazetecilere açıklamada bulundu.

Atamalarda kasıt iddiası

Piriştina, iddianamede yer alan atamalarda "kasıt" olduğu şeklindeki iddialarla ilgili olarak da şunları kaydetti:

"Açık söylüyorum benim bu işleri yaparken kastım var. Bu kasıt doğrultusunda her şeyi yasal zeminde yapmak ve bu kenti çağdaş uygulamalardan en iyi şekilde yararlandırmak üzere bu kentin standartlarını, normlarını uluslararası normlara getirmek ve bu kenti değiştirmek üzere bu doğrultuda kastım var."
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.