HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Powell nabız yokladı

29.07.2001 00:00:00
ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, yılın ilk yarısında bozulan ABD-Çin ilişkilerinin yeniden geliştirilmesi yolunda temaslarda bulunmak üzere Çin'e bir günlük bir ziyaret düzenledi.

ABD Başkanı George Bush yönetiminden, Çin'i ziyaret eden en üst düzey yetkili olan Powell, Pekin'deki temasları çerçevesinde, Çin Devlet Başkanı Jiang Zemin, Başbakan Zhu Rongji ve Dışişleri Bakanı Tang Jiaxuan ile görüştü.

Çin somut adım istiyor

ABD ile Çin arasında 1 Nisan'da patlak veren casus uçak krizinden sonra Çin'i ziyaret eden ilk üst düzey Amerikalı yetkili olan Dışişleri Bakanı Colin Powell ilk olarak Pekin'de Çin Dışişleri Bakanı Tang Jiaxuan ile biraraya geldi.

Çin Dışişleri Bakanı Tang, görüşmede, Çin-ABD ilişkilerinin önemli fırsatlarla ve aynı zamanda önemli sorunlarla karşı karşıya bulunduğunu ifade ederek, iki tarafın aralarındaki anlayış ve güveni artırarak temas ve işbirliğini geliştirmesi gerektiğini belirtti.

İki ülkenin aralarındaki fikir ayrılıklarına rağmen geniş ortak çıkarlara da sahip olduğunu söyleyen Tang, iki tarafın yapıcı işbirliğini geliştirmesinin, iki ülke halkına olduğu gibi, dünyanın barış ve istikrarına da yararı olacağını kaydetti.

Tayvan sorununun Çin-ABD ilişkilerindeki en önemli ve en hassas sorun olmaya devam ettiğini kaydeden Tang Jiaxuan, Amerikan tarafından somut eylemlerle bu konudaki taahhütlerine uymasını beklediklerini kaydetti.

Çin düşman değil

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ise ABD'nin Çin ile arasındaki ilişkilere büyük önem verdiğini söyleyerek, bu ilişkileri ilerletmek için Pekin'e geldiğini ifade etti.

Çin'i düşman olarak görmediklerini belirten Powell, son zamanlardaiki ülke arasındaki ilişkilerde, özellikle ekonomik ve ticari ilişkilerde iyi yönde gelişmeler olduğuna dikkat çekti.

İki ülkenin aralarındaki ortak çıkarları korumak için fikir ayrılıklarını uygun şekilde çözmesi gerektiğini kaydeden Powell, Tayvan sorunu ile ilgili olarak Tayvan Boğazı'nın iki yakası arasında daha çok alışveriş yapılmasını ve olumlu ilerlemeler sağlanmasını arzuladıklarını belirtti.

İki bakan, Çin Devlet Başkanı Jiang Zemin ve ABD Başkanı George Bush'un Ekim ayında Şanghay'da yapacağı görüşme ve Bush'un Çin ziyaretinin büyük önem taşıdığına da işaret etti.

İki bakanın görüşmesinde, Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne katılması, insan hakları, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi, enerji ve çevre koruma ile bazı uluslararası ve bölgesel sorunlar ele alındı.

Görüşmede, Çin-ABD arasındaki insan hakları diyalogunun yeniden başlatılması, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi konusunda uzmanlar arasında istişareler yapılması gibi konular ile iki ülke arasındaki askeri istişare toplantısının Ağustos ayında, 14. Ortak Ekonomik Konsey toplantısının da Eylül ayında yapılması konusunda anlaşmaya varıldı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.