HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 07 TEMMUZ 2022, PERŞEMBE

Prof. Dr. Haydar Baş'tan çarpıcı açıklamalar

Ankara'da düzenlenen Cumhuriyet Şöleni’nde hayatında yaşamıyla ilgili anılarını paylaşan ve hayatında hiç suç işlemediğini ifade eden Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Beni cezalandırmak için üstüme gelenler var. Ben hayatta suç işlemesini bilmeyen bir adamım. Benim hoşlandığım şey, insanları bir araya getirmek, birliğini, beraberliğini ve dirliğini temin etmektir. Onlara yol göstermektir. Biz bundan hoşlanıyoruz" dedi.
31.10.2018 00:00:00
Prof. Dr. Haydar Baş'tan çarpıcı açıklamalar
Prof. Dr. Haydar Baş'tan çarpıcı açıklamalar
Bağımsız Türkiye sevdalıları coşkulu bir Cumhuriyet Şöleni'ne imza attı.

Şarkılar ve marşların söylendiği, halk oyunlarının oynandığı şölendeki konuşmasında cumhuriyetimizin dünyadaki diğer cumhuriyetlerden farklı olduğunu ifade eden Bağımsız Türkiye Partisi (BTP)  Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Cumhuriyet deyip geçmeyelim, bir kaybedersek kazanmamız asla mümkün olmaz" dedi

Coşku dolu kutlama

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Ankara'da Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) şarkılar ve marşların söylendiği, halk oyunlarının oynandığı coşku dolu bir kutlama programı düzenledi.

Tüm yurttan binlerce kişinin katıldığı ve şölen havasında geçen programın onur konuğu BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'tı.

Cumhuriyet Şöleni'nin en dikkat çekici anlarından biri, salonu dolduran Bağımsız Türkiye Partililer ve Prof. Dr. Baş'ın ayağa kalkarak Andımızı coşkuyla okunmasıydı.

Avrupa'da monarşi hakim

Yaklaşık 7 saat süren Cumhuriyet Şöleni'nin finalindeki konuşmasında, "Cumhuriyet deyip geçmeyelim, bir kaybedersek kazanmamız asla mümkün olmaz" ifadelerini kullanan Prof. Dr. Baş, "Avrupa'yı cumhuriyetçi bilirsiniz ama Fransa dışında Avrupa ülkelerinin çoğu monarşisttir. İngiltere, Belçika, Danimarka, Norveç, Hollanda, Lüksemburg, İspanya, İsveç ve Vatikan bunların tamamı krallıktır. Bizim cumhuriyetimiz ise farklı. Bizim cumhuriyetimiz; Atatürk'ün gençlik yıllarından itibaren gönlünde ve kafasında kurguladığı cumhuriyettir" dedi.

Atatürk olmasaydı cumhuriyet de olmazdı

Prof. Dr. Haydar Baş, Atatürk'ün cumhuriyeti ilan etme fikrini nereden aldığına dair da önemli açıklamalar yaptı.

Bana, "Hocam Atatürk olmasaydı biz yine Cumhuriyeti kurardık, diyorlar buna ne dersin" diye soruyorlar" ifadelerini kullanan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şöyle devam etti: "Atatürksüz bir Cumhuriyet kurulabilir mi? Siz ne diyorsunuz? (Salonda bulunanlar: Hayır). Bakın Rauf Orbay neler söylüyor; "Şunu itiraf edeyim ki eğer hiç birimiz olmasaydık Atatürk yapılanı yine yapardı. Eğer Atatürk olmasaydı biz hiçbir şey yapamazdık."  Kanun budur. Sen Atatürk olmadan yapacaksın. Zaten padişahlık fikren, kalben İngiliz mandasını kabul etmiş. Hülasa arkadaşlar Rauf Orbay'ın dediği doğru."

Atatürk cumhuriyet fikrini kimden aldı?

Atatürk'ün cumhuriyeti ilan etme kararını Hacı Bektaş-ı Veli'nin dergâhında aldığını ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş, "Bazıları, 'Atatürk cumhuriyet fikrini Jean Jacques Rousseau, Montesquieu, Didaro, Voltaire'den aldı' diyorlar. Atatürk; Türkoğlu Türk'tür ve Namık Kemal'e âşık derecede bağlıdır. O bağımsızlık yanlısı, cumhuriyetçi bir insandı. Biraz daha geçmişe gidelim hocası, Peygamber Aleyhisselam. O bütün kâinatta devrim yapmış, insanları idareye getirmişti. İslam'daki hilafet zannedilen gibi sulta değildir. Ya nedir? İnsanların idareye ortak olmasıdır. Onun için Atatürk cumhuriyetin ilanından sonra hilafeti TBMM'ye tevdi etti. Burada çok ciddi bir incelik var. Eğer hilafet geçmişte liyakatle uygulanmış olsaydı, belki de kendini halife ilan edecekti. Onun için Atatürk cumhuriyeti ilan ederken Jean Jacques Rousseau'dan, Montesquieu'dan, Didaro'dan ve de Voltaire'den etkilenmedi. Bunlar kim ki onlardan etkilenecek? Hayatında onlarla her yerde savaştı. Böyle bir insan Mustafa Kemal Atatürk. Haç-Hilal savaşını en bariz şekilde Atatürk'ün hayatında göreceksiniz. Benim Hoş Geldin Atatürk kitabımın ruhunu kavradınız mı bu işi sökersiniz" ifadelerini kullandı.

Andımızda mahsurlu ne var?

Konuşmasında Türk milleti kavramı ve son günlerde çokça tartışılan Andımız üzerine de önemli değerlendirmeler yapan Prof. Dr. Haydar Baş, "Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu'da etnik grupların hepsini Müslüman yaptı ve adına da Türk milleti dedi. Atatürk'ün felsefesi de bu. Türk doğana değil, 'ben Türk'üm diyene ne mutlu' diyor Atatürk. İşte bunun tamamına bir millet deniyor. Allah aşkına bana söyleyin; andımızda mahsurlu ne var? Bana, 'büyüklerini sayacak, küçüklerini seveceksin' diyor. Bunun kavmiyetçilikle alakası yok. Bunu okuyan halk bir millet olur, onun adına da Türk milleti denir" şeklinde konuştu.

'Ben suç işlemeyi bilmem'

Ankara'da düzenlenen coşkulu Cumhuriyet Şöleni'ndeki konuşmasında hayatında yaşamıyla ilgili anılarını paylaşan ve hayatında hiç suç işlemediğini ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş, "Biz hayatımızda bilerek hiçbir suç işlemedik. Şimdi beni cezalandırmak için üstüme gelenler var. Ben hayatta suç işlemesini bilmeyen bir adamım. Benim hoşlandığım şey, insanları bir araya getirmek, birliğini, beraberliğini ve dirliğini temin etmektir. Onlara yol göstermektir. Biz bundan hoşlanıyoruz" dedi.

HABER MERKEZİ

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

31.10.2017, 31.10.2016, 31.10.2015, 31.10.2014, 31.10.2013, 31.10.2012, 31.10.2011, 31.10.2010, 31.10.2009, 31.10.2008, 31.10.2007, 31.10.2006, 31.10.2005, 31.10.2004, 31.10.2003, 31.10.2002, 31.10.2001, 31.10.2000, 31.10.1999
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.