HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 12 HAZİRAN 2021, CUMARTESİ

RTÜK'ten 'konuk' uyarısı: TV'lere ceza verilebilir

TV'lerde uzman olduklarını iddia ettikleri alanlarında yeterli derecede bilgi sahibi olmayan konukların bilinçli spekülasyon yaptıklarının ifade edildiği RTÜK'ten yapılan açıklamada, kamuoyunun yanlış yönlendirilmesi halinde TV'lere müeyyide uygulanabileceği kaydedildi
19.12.2020 22:37:00
RTÜK'ten 'konuk' uyarısı: TV'lere ceza verilebilir
RTÜK'ten 'konuk' uyarısı: TV'lere ceza verilebilir

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanlığı'nca, televizyonlarda uzman olduklarını iddia ettikleri alanlarında yeterli derecede bilgi sahibi olmayan konukların, maksadını aşan söylemler kullandıklarının tespit edildiği belirtilerek, bu yayınlar nedeniyle medya hizmet sağlayıcılara müeyyide uygulanmasının söz konusu olabileceği açıklandı. RTÜK'ün resmi sosyal medya hesabından yapılan duyuruda, TV'lerde birbirinden farklı birçok konuda programlar yayınlandığı belirtildi. Bu programlara alanlarında uzman olduğu belirtilen kişilerin misafir olarak katıldığı kaydedilerek, "Bu kişilerin bir kısmını gün içerisinde içerik olarak birbiriyle alakası bulunmayan programlara katılarak sanki her alanın uzmanymış gibi her programda hukukçu, terör uzmanı, siyaset bilimci, sağlık bilimci, deprem bilimci vb. farklı unvanlar kullanmak suretiyle gündemde hangi konular varsa onun üzerine yorum yaptıkları görülmektedir. Maalesef ki uzman olduklarını iddia ettikleri alanlarında yeterli derecede bilgi sahibi olmayan bu kişilerden bir kısmının yaptıkları değerlendirmelerin kamuoyunu bilinçlendirmekten ziyade toplumu yanlış yönlendirdiği de görülmektedir" ifadelerine yer verildi.

'Bilinçli spekülasyon yapılıyor'

Bununla ilgili olarak çok sayıda şikayet alındığı belirtilerek, "Programlara katılan konukların kendi popülerliklerini artırmak amacıyla bilinçli olarak spekülatif söylemlerde bulundukları da görülmektedir. Bu kişilerin bilinçli ya da bilinçsiz olarak maksadını aşan söylemler kullandıkları da tespit edilmiştir. Amacından uzak yorumlara yer verilen bu tür yayınlarla kamusal sorumluluktan uzaklaşıldığı, söz konusu konukların yaptıkları yorumların toplumu yanlış bir şekilde bilinçlendirdiği, bu durumda kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla yapılan yayınların da amacından saptığı görülmektedir" denildi.

Ceza verilebilir

Bu durumun toplumda infial oluşmasına sebebiyet verebileceği kaydedilerek, şu açıklama yapıldı: "Yayınlar vasıtasıyla kamuoyunun yanlış yönlendirilmesi halinde, söz konusu yayınlar nedeniyle medya hizmet sağlayıcılara müeyyide uygulanması durumu da söz konusu olabilmektedir. Açıklanan sebeplerle yayıncı kuruluşların muhtemel mağduriyetlerinin önüne geçilebilmesi için konuk olarak görüşlerine 


başvurulacak uzmanların seçiminde azami hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir."logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.