HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Rum Loizidu için toplantı bugün

22.10.2003 00:00:00
Delegeler komitesinde, 8 Ekim'de yapılan ilk toplantıda sonuç eldeedilememişti. Taraflar arasında uzlaşma ortamı olmaması üzerine, 15 Ekim'de yapılması planlanan toplantı ikinci kez ertelenmişti. Türkiye, Temmuz ayında yapılan toplantıda, AİHM'nin Loizidu ile ilgili kararının gereğini, Ekim ayında yapılacak ilk delegeler komitesi toplantısına kadar yerine getireceğini açıklamıştı. Delegeler komitesinin 8 Ekim günü yaptığı toplantıda, AİHM'nin kararı gereği, faizleri de içinde olmak üzere Loizidu'ya yaklaşık 900 bin dolar tazminat ödemeye hazır olduğunu belirten Türkiye, bununla birlikte bu davanın diğer Rumların Türkiye aleyhine yaptığı başvurular için emsal teşkil etmemesini istemişti.

Türkiye, bu konudaki tek taraflı yayımlayacağı bildiriye, delegeler komitesi toplantısından çıkacak karar metninde ısrarla atıfta bulunulması talebinde bulunmuştu. Avrupa Konseyi'nde başta Yunan ve Rum heyetleri olmak üzere AB ülkelerinin de bu konudaki itirazları sonucu bu ilk toplantıda sonuç elde edilememişti. Davanın Rumların daha sonraki başvurularına örnek teşkil etmemesini b1ir kez daha dile getirmek isteyen Türkiye, KKTC Cumhuriyet Meclisi'nin, Rumların adanın kuzeyinde kalan mal ve mülkleri için KKTC'deki mahkemelere başvurmalarına olanak sağlayan yasayı kabul ettiğine dikkat çekerek, Rum başvurularının artık AİHM'de kabul edilmemesini isteyecek.

Avrupa Konseyi'nin karar organı bakanlar komitesi, son beş yıl içinde Türkiye'nin AİHM kararını yerine getirmesini talep eden üç kararı kabul etmişti. Türkiye'nin AİHM'nin Loizidu kararı gereği tazminat ödemeyi reddetmesi, Ankara ile Strasbourg arasında uzun zamandır diplomatik sorun yaratıyordu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.