HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Rusya, Suriye’deki üslerini genişletiyor

Rus askeri yetkililerine göre Rusya, Suriye'nin Tartus limanındaki donanma üssünü genişletiyor ve limanın gemi onarım tesislerini güçlendirmek için bir yüzer iskele inşa etmeyi planlıyor
14.05.2021 11:25:00
Rusya, Suriye’deki üslerini genişletiyor
Rusya, Suriye’deki üslerini genişletiyor

Rus askeri yetkililerine göre Rusya, Suriye'nin Tartus limanındaki donanma üssünü genişletiyor ve limanın gemi onarım tesislerini güçlendirmek için bir yüzer iskele inşa etmeyi planlıyor.


Rusya'nın bu hamlesi, ordunun Hmeymim hava üssündeki pistlerden birini genişleterek Doğu Akdeniz'deki askeri varlığına eklemesinden yalnızca birkaç hafta sonra geldi. Rus TASS haber ajansının askeri yetkililere dayandırdığı haberine göre, yüzer iskelenin önümüzdeki yıl tamamlanması planlanıyor.


Batılı askeri yetkililere göre, Tartus üssündeki onarım tesislerinin iyileştirilmesi, Rus donanmasının bakım için Karadeniz'deki tesislerine gemi göndermek zorunda kalmasını önleyecek.


Tartus'taki donanma tesisinin Rusya tarafından, Beşar Esad hükümetinden kiralanmasının ardından dört yıl önce bu tesis resmen üs olarak değil, Malzeme-Teknik Destek Noktası olarak sınıflandırılmıştı.


Bu durum 2017'de Suriye ve Moskova arasında yapılan ve Esat'ı desteklemek amacıyla Suriye'de askeri bir operasyon başlatan, böylece ülkenin büyük kısmında kontrolun isyancılardan geri alınmasını sağlayan anlaşmanın ardından değişti. Anlaşma, Rusya'nın deniz tesisini 49 yıl boyunca ücretsiz kullanmasına izin veriyor ve Kremlin'e üs üzerinde egemenlik yetkisi tanıyor.


Anlaşma ayrıca Rusya'nın, nükleer enerjili gemiler de dahil bir düzine savaş gemisini, Kremlin'in eski Sovyetler Birliği dışında sahip olduğu tek donanma tesisi olan Tartus'ta tutmasına izin veriyor.


Tartus ve yakınındaki Lazkiye vilayetinde bulunan Hmeymim hava üssü, Rusya'nın Esat yanlısı askeri müdahalesinin ana merkezleriydi. Bir Rus askeri sözcüsü Çarşamba günü Moskova'da gazetecilere verdiği demeçte, Hmeymim üssünden çıkan Rus savaş uçaklarının 23 Nisan'dan bu yana 338 "teröristi" öldürmek için Suriye hükümet güçlerine yardım ettiğini bildirdi.


Oxford Üniversitesi uzmanlarından Diana Galeeva'ya göre, Rusya 2015 yılından bu yana, kayda değer bir dönüm noktası olan Suriye İç Savaşı'nda askeri müdahaleye geçişle birlikte Ortadoğu'da giderek daha ileriye dönük bir rol üstlenmeye başladı.logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.