HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Sadece Türk askerini değil, kimseyi istemiyoruz

26.10.2003 00:00:00
Talabani, Türk askerlerinin Irak'a gönderilmesi konusunda ise "Öncelikle şunu vurgulamak isterim; ortada bir gerçek vardır: Irak'ta güvenlik ve istikrar sadece Iraklılar tarafından sağlanabilir" diye konuştu.

Talabani, nereden gelirse gelsin daha fazla yabancı güç istemediklerini söyleyerek, "Arap ülkelerinden olsun, Türkiye'den olsun, İran'dan olsun, Avrupa'dan olsun, daha fazla yabancı güç istemiyoruz. Irak'ta, Irak İçişleri Bakanlığı'nın ve IGHK'nin kontrolünü istiyoruz" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin ABD'den, Irak'a asker gönderilmesiyle ilgili yanıt beklediğinin anımsatılması üzerine de Talabani şöyle devam etti:

"Sayın Erdoğan'ın, IGHK'nin, Iraklıların yönetimi ele almaları ve yabancı kuvvete gerek olmadığına dair kararını anlayışla karşılayacağını umuyoruz. Bu bağlamda IGHK'nin kararının, Türkiye'ye karşı alınmadığını, Iraklıların kendi güvenlik ve istikrarlarını kendilerinin sağlayabileceğine olan inancı çerçevesinde alındığını Sayın Erdoğan'ınanlayacağını sanıyorum."

Talabani, Türkiye'ye yapması beklenen ziyaret sırasında, kendisine eşlik edecek Iraklı bakanlarla birlikte bir dizi anlaşma yapmayı planladığını bildirdi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.