HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Salavat ehline en güzel müjde

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurdu: "Cebrail haber verdi ki, dostlarımızdan her kim ailemle birlikte Bana salavat gönderirse, göklerin kapıları onun yüzüne açılır ve melekler ona yetmiş salavat gönderirler; günahkar olursa, ağacın yaprakları döküldüğü gibi günahları dökülür"

12.07.2021 17:40:00
Salavat ehline en güzel müjde
Salavat ehline en güzel müjde
Bir gün Peygamber (s.a.a), Emirü'l-Mü'minin Ali (a.s)'a şöyle buyurdu: "Ya Ali! Seni müjdelememi istiyor musun?"

Hz. Ali (a.s), "Evet, anam ve babam Sana feda olsun! Sen her zaman, her şeyin müjde vericisi idin" dedi.

Hz. Peygamber (s.a.a): "Cebrail yanıma geldi ve ilginç bir şeyi Bana bildirdi."

Hz. Ali (a.s): "İlginç şey ne idi?"

Hz. Peygamber (s.a.a): "Cebrail haber verdi ki, dostlarımızdan her kim ailemle birlikte Bana salavat gönderirse, göklerin kapıları onun yüzüne açılır ve melekler ona yetmiş salavat gönderirler; günahkar olursa, ağacın yaprakları döküldüğü gibi günahları dökülür ve Allah-u Teâla ona şöyle buyurur: 'Lebbeyke ya abdî ve sa'deyke/Ey kulum! Sözünü dinlemeye hazırım ve ne mutlu sana!'

Daha sonra meleklere şöyle buyurur: Ey meleklerim! Siz ona yetmiş salavat gönderdiniz ama Ben ona yedi yüz salavat gönderiyorum." (Bihar, c.94, s.56).

Ca'fer-i Tayyar savaşta şehit düştüğünde, haberi Medine'ye ulaştı. Peygamber (s.a.a) Ca'fer'in evine giderek onun eşine (Umeys kızı Esma'ya) şöyle buyurdu: "Ca'fer'in çocuklarını yanıma getir."

Çocuklar gelince Resûlullah (s.a.a) çocukları bağrına basarak ağladı.

Ca'fer'in oğlu Abdullah şöyle diyor:

Çok iyi hatırlıyorum ki, o gün Peygamber (s.a.a) annemin yanına geldi. Annem şöyle dedi: "Ya Resûlallah! Cafer şahadete mi erişti?" Peygamber (s.a.a) cevabında, "Evet!" diye buyurdu ve babamın şehit olduğunu anneme bildirdi. O anda merhamet ve şefkat eliyle benim ve kardeşimin başını okşayarak ağlıyor ve babam hakkında dua ediyordu. Daha sonra anneme, "Ey Esma! Sana müjde vereyim mi?" diye buyurdu. Annem, "Evet, annem ve babam Sana feda olsun" dedi. Peygamber (s.a.a) şöyle buyurdular: "Yüce Allah, Ca'fer'in kesilmiş kollarına karşılık ona, cennette uçması için iki kanat verdi." (Bihar, c.82, s.92).

logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.