HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

SANAYİ BİTİYOR

09.07.2001 00:00:00
TOBB Sanayi Konseyi Başkanı Kemal Çolakoğlu, yılın ilk 6 ayının Türk sanayi açısından kayıp olduğunu dile getirerek, "Yatırım, üretim durdu, işsizlik arttı"dedi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sanayi Konseyi Başkanı Kemal Çolakoğlu, sanayide yılın ilk 6 aylık verilerinin üzücü sonuçlar ortaya koyduğunu, bu sürede toplam sanayi tesislerinin yüzde 25'nin kapandığını belirterek, kalanların da yüzde 80'inin atıl kapasiteyle çalıştığını kaydetti.

Sanayinin ülkede yaşanan ekonomik krizin en önemli faturasını ödeyen kesim olduğunu belirten Çolakoğlu, "Türk sanayi için geçen 6 ay tamamiyle kayıptır. Sanayinin durma noktasına geldiği, yatırımların sıfırlandığı, üretimin en alt seviyelere indiği, istihdamda ciddi kayıpların olduğu 6 ay geçirdik. Türk sanayi ağır yara aldı" diye konuştu.

'Bankalar sanayiciyi bitirdi'

Ekonomide finansal krizin hala devam ettiğini kaydeden Çolakoğlu, bunun yansıması olarak da bankaların sanayi kuruluşlarına baskı yaptığını savunarak, şöyle konuştu: "Bankalar, sanayi kuruluşlarından vadesi devam eden kredilerini kapatmasını istiyor, olağanüstü faizler talep ediyorlar. Zorda kalan sanayicinin tesisleri, bankaların eline geçiyor. Bankaların elinde çok ciddi sayıda sanayi tesisi birikiyor. Bankaların elindeki sanayi tesislerinin yüzde 90'ı ise çalışmaz durumda. Bankaların elinde bir sanayi mezarlığı var. Oysa bu tesisler Türkiye'nin geleceği, bunları atıl duruma düşürmek yerine yenilerini eklemeliyiz."

"Türk ekonomisinin en büyük şansı ihracat"

Çolakoğlu, iç piyasa taleplerinin çok daraldığını, gelecek aylarda da durgunluğun devam edeceğini tahmin ettiklerini dile getirerek, ülke ekonomisinin en büyük şansının ihracatta yattığını bildirdi. Çolakoğlu, "Durgunlukta enflasyon devam ediyor. Bunun adı stagflasyondur. Süratle tüm mekanizmaların ihracata yönlendirilmesi hayati önem taşıyor" diye konuştu.

'Türk sanayisi güven arıyor'

Türk sanayinin siyasi istikrar ve güven ortamı aradığını belirten Çolakoğlu, şunları söyledi:

"Türkiye'de siyasi güven oluşmadıkça belirsizlik ortamı kalkmadıkça reel kesimin en önemli parçası olan sanayinin 2000 yılı sonlarındaki hedeflerine geri dönmesi mümkün değil. Ön koşul siyasi istikrar ve güven ortamıdır. Böyle bir ortam oluşmadığı sürece sanayi kesimi normal şartlara dönemez ve bir süre sonra da açılmayacak şekilde kilitlenebilir."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.