HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Şark çıbanı tehlikesi

13.07.2001 00:00:00
Şanlıurfa ve ilçelerinde, 8 yıl aradan sonra şark çıbanı tehlikesi yeniden başgösterdi

Şanlıurfa ve ilçelerinde uzun seneler halkın sağlığını tehdit eden ve şark çıbanı olarak bilinen hastalık, 8 yıl aradan sonra yeniden ortaya çıktı. Şanlıurfa Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri, geçen yıla oranla şark çıbanı rahatsızlıklarında 2 kat artış olduğunu bildirdiler. Özellikle genç kızlar ve kadınlar bu cilt hastalığı nedeniyle sokağa çıkamaz hale geldi. Bu tür vakalar 1991 yılında 411 iken, 1992 yılında 936'ya, 1993'te 2 bin 980'e kadar yükseldi ancak, Şanlıurfa Sağlık İl Müdürlüğü'nün çalışmaları sonucu bu rakamlar 2000 yılında 271'e kadar düştü.

Göç artışta etkili

Fakat GAP ile birlikte göç olaylarının artması aynı tehlikeyi yeniden gündeme getirdi. Büyük düşüş gösteren şark çıbanı vakalarının ilk 6 ayda 2000 yılına göre 2 kat arttı. Fakat yaşanan ilaç sıkıntısı işin riskini daha da arttırdı. Konuyla ilgili bilgi veren Sağlık İl Müdür Yardımcısı Dr. Necip Yemenici, "İlimiz bilindiği gibi tropikal iklim bölgesinde ve Türkiye'de şark çıbanı vakalarının en çok görüldüğü bir ildir. 1995 yıllarında hasta vakalarımız 2 binlerin üstündeydi. Belediye ile yapılan çalışmalar ile bu rakamlar düşürüldü. Fakat 2000 yılında 271 vakaya rastlanırken, 2001 yılında bu oran 2 kat arttı. Özellikle Eyyübiye bölgesinde ahırların ilaçlanmamasından dolayı bu vakalarda artış oldu. Biz Sağlık Müdürlüğü olarak vakalarımızı tek tek evlerinde ziyaret edip, vakalarımızı kontrol ediyoruz. Ama bir gerçek vardır, geçen yıla göre büyük bir artış olmuştur" dedi. Şanlıurfa'nın özellikle Eyyübiye mahalleside görülen şark çıbanı yüzünden, yüzlerinde ve burunlarında yaralar çıkan kadınlar bir an önce iyileşmek için hastanelene ve sağlık ocaklarına akın ediyor. Yüzünde şark çıbanı çıkan Hadriye Okşaş, sağlık ocağından ilaç yok diyerek geri çevrildiğini belirtirken, Hamşe Kaya ise, "Yüzümdeki şark çıbanı yüzünden eşim beni beğenmezse ben ne yapayım. Benim elimden gelen bir şey yok. İlaç olmadığı için tedavi olamıyoruz" şeklinde konuştu.

Şark çıbanı nedir?

Şark çıbanı vücudun yüz, kol ve bacak gibi açıkta kalan kısımlarında görülür. Genellikle iri bir sivilceyi andıran bu cilt hastalığı, tedavi edilmediği zaman ömür boyu iz bırakır. Bu hastalık en çok Şanlıurfa, Adana, Antalya, Hatay, İçel, Kayseri, Kahramanmaraş, Niğde, Batman ve Mardin'de görülüyor.

Hastalık, sivrisinekten daha küçük olan tatarcık (Yakarca) sineğinin ısırması ile bulaşır. Tatarcıklar genellikle nemli yerlerde ve açıkta akan derelerde çoğalır.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.