HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Savaş ve ekonomi

01.10.2001 00:00:00
Dünya tarihinde hiçbir dönem savaşsız geçmemiştir. Savaşlar bazen silahlı "sıcak savaş", bazen de silahsız "soğuk savaş" şeklinde olmuştur. Öyle veya böyle milletler birbirleriyle mutlaka mücadele etmişlerdir. Bundan dolayı, bazıları "tarih, milletler mücadelesinden ibarettir" demişlerdir. Ne hikmetse, bu mücadelelerin çoğu Türkler'e karşı yapılmıştır. Onun içindir ki Alman Prof. Neumark, "tarihten Türkler çıkarılırsa tarih kalmaz" der. Yapılan bir araştırmaya göre, insanlık tarihinde bilinen savaş sayısı 15.000'dir. Türkler barışsever bir millet olmalarına rağmen, bu savaşların çoğunda zorunlu olarak yer almışlardır.

Savaşlarda sadece insanlar ölmüyor, ekonomik değerler de heba olup gidiyor. Daha doğrusu, ekonomik varlıkların çoğu savaş için kullanılıyor. Dünya barışından sıkça söz edilen günümüzde de, bu gerçek değişmemiştir. Aynı mantık, aynı anlayış devam ediyor. Dünya ekonomisinin büyük bir kısmı savaş sanayii için kullanılıyor, büyük bir kısmı da savaşta yok ediliyor.

Söz konusu ekonomik varlıklar, insanlığın hayrına kullanılsaydı, neler yapılırdı? Örneğin, uzmanların hesaplamalarına göre, bir bombardıman uçağının tutarı ile 16 tane tam teşekküllü hastane yapılabilir. Bir uçak gemisine harcanan para ile 400 bin insanın bir yıllık gıda ihtiyacı karşılanabilir. Dünyada yapılan 3 saatlik askeri harcamanın tutarı ile 3.5 milyon çocuk aşılanabilir. Bunlar yapılmıyor, insanların sağlığı, refahı ve huzuru için kullanılması gereken ekonomik varlıklar, maalesef insanları öldürmek, yok etmek için kullanılıyor.

Bunu yapanların başında, ekonomisini silah sanayisine dayandıranlar, yani silah satan ülkeler geliyor. Kimdir bunlar? İlk sırayı alanlar ABD, İngiltere ve Rusya'dır.

Bu ülkelerin silah satmak için nasıl dolaplar çevirdiklerini, savaş çıkarmak için neler yaptıklarının bilmeyen var mı? Ekonomisini silah satışına bağlayan bu ülkeler, mutluluğu, her zaman başka milletlerin felaketinde aramışlardır. Bugün de, aynı yol üzeredirler.

Teröristleri cezalandırmak için meydana çıkan ABD başkanı George W. Bush, insanlığın iyiliği için hangi düşüncelere sahiptir? O, Seleflerinden farklı mı düşünüyor? Hayır, tam aksine, insanlığı felakete sürükleyecek düşüncelere sahiptir. Seçim kampanyalarında yıldız savaşları projesini başlatacağını söyleyen ve başkan seçilir seçilmez bu yönde adımlar atan o değil mi? Yıldız savaşları gerçekleşir veya gerçekleşmez, o ayrı bir konu. Ama o proje ile yapılmak istenenler çok korkunç. Onları düşündükçe insanların tüyleri ürperiyor.

ABD başkanı Bush, yıldız savaşları projesiyle uzay okları ve lazer topları imal, düşman hedeflerini insan kullanmadan vurmayı planlıyor. ABD'de bu projeye destek verenler" bu proje gerçekleşirse, artık savaşlarda insan ölmeyecek" diyorlar. Sesten hızlı yol alacak ve hedefine saplandığında yeryüzünün 750 metre derinliğine girebilecek uzay okları, nasıl olacak da insan öldürmeyecek? Demek ki burada kastedilen insan, ABD'li insandır, başkaları değil hele Müslümanlar hiç değil.

Teröre karşı hep birlikte savaşalım. Ama bu savaştan önce, ABD başkanı Bush'un, bu niyetini sorgulayalım ve yargılayalım. ABD başkanı Bush, bu niyeti ile teröristlerden hangi noktada ayrılıyor? Teröristler, insan öldürmek için ekonomik varlıkları heba etmiyorlar mı? Peki, yıldız savaşları projesiyle aynı şey yapılmak istenmiyor mu? Bu sorunun cevabını Başkan Bush'un peşine düşüp terörist avına çıkanlar lütfen versinler. Versinler de, biz de öğrenelim.
 
M. Hilmi Yıldırım / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.