HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Seyahat acenteleri harçtan yakınıyor

12.08.2001 00:00:00
Yurtdışına çıkış yapan Türk vatandaşlarından, 1 Ağustos'tan itibaren alınmaya başlanan 50 ABD Doları karşılığı Türk Lirası tutarındaki harç uygulaması, özellikle hafta sonları için çeşitli ülkelere düzenlenen "ekonomik turları" olumsuz etkiledi.

ETS Yurtdışı Turlar Müdürü Tolga Tekin, yaşanan ekonomik kriz nedeniyle zaten durgun olan yurtdışıturlarının harç uygulamasıyla daha da olumsuz etkileneceğini söyledi.

Tekin, "Uygulama, sadece bizi değil bütün acenteleri ve müşterilerini etkilemiş durumda" dedi.

Yurtdışına düzenlenen pahalı turlara katılan Türkler'in 50 dolarlık harcı gözden çıkardığını, ancak ucuz turları tercih edenlerin bu uygulamadan daha fazla etkilendiğini anlatan Tekin, "Şu anda uygulama çok yeni. Bu ay sonunda net rakamlar belli olur. Ama zannediyorum daha da etkileyecek" şeklinde konuştu.

Asya Tur Genel Müdür Yardımcısı Birol Tüfekçi de, kriz nedeniyle yurtdışı turlarına talepte geçen yıla göre yüzde 30-35 azalma olduğunu anlatarak, harç uygulamasının etkilerinin ise önümüzdeki günlerde daha net şekilde görüleceğini bildirdi.

Tüfekçi, "Uygulama, 2-3 gecelik 199-299 dolarlık hafta sonu ucuz turları etkiler" dedi.

DETUR Acentalar Satış Sorumlusu Ali Yılmaz da, Türk yolcuların da genelde harç uygulamasını eleştirdiğini kaydederek, şunları söyledi: "Krizden dolayı geçen yıla göre yurtdışı turlarda düşme zaten vardı. Harç uygulamasından da birçok yolcu etkilendi. Tercihlerini değiştirmeye başladılar. Özellikle farklı alternatifli turlarda 3-4 yıldızlı oteller yerine, 2 yıldızlı oteller tercih edilerek telafi edilmeye çalışılıyor."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.