HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Sezer: Tarihin akışı değişmiştir

30.08.2001 00:00:00
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 30 Ağustos Zaferi'nin, tarihin akışını değiştiren, ulusun geleceğe yönelişini etkileyen çok önemli bir dönüm noktası olduğunu belirterek,çağdaş uygarlık düzeyine erişebilmek için, Cumhuriyet'in sunduğu demokrasi kültürünün yaşam biçimi olarak benimsenmesi, hukuk devleti, insan hakları ve demokratikleşme alanındaki eksikliklerin hızla giderilmesi gerektiğini kaydetti. Sezer, Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi aracılığıyla yayınladığı mesajda, bağımsızlık ve özgürlüğün, ulusa tarih boyunca yol gösteren ve bugün çağdaş dünyanın evrensel değerlerini benimseyen, gelişen ve kalkınan bir ülke durumuna gelmesinde belirleyici rol oynayan en önemli ülkü olduğunu vurgulayarak, tarihte yeniden ve daha güçlü bir biçimde yer alınmasını sağlayan Kurtuluş Savaşı'nın, ulusun bağımsızlığına ve özgürlüğüne olan tutkusunu simgeleyen, eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı olduğunu kaydetti.

Birinci Dünya Savaşı'nın ardından, Mondros Ateşkesi ve Sevr Antlaşması hükümlerince yurdun işgal edilmek istenmesi üzerine, Türk Ulusu'nun Büyük Atatürk önderliğinde, yurt topraklarının kurtarılması amacıyla Kurtuluş Savaşı'nı başlattığını belirten Sezer, Yüce Atatürk'ün Samsun'a çıkışıyla ilk adımı atılan Ulusal Kurtuluş Hareketi'nin, Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı ile ereğineulaştığını ve zaferle sonuçlandığını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Sezer, mesajına şöyle devam etti: "Ülkenin içinde bulunduğu tüm güç koşullara karşın, ulusumuzun, Büyük Atatürk yönetimindeki kahraman ordumuzla kenetlenerek kazandığı Kurtuluş Savaşı'nın sonucunu tüm dünyaya duyuran 30 Ağustos Zaferi, her zaman gururla andığımız kıvanç verici bir zaferdir.

30 Ağustos Zaferi, tarihimizin akışını değiştiren, ulusumuzun geleceğe yönelişini etkileyen çok önemli bir dönüm noktasıdır. Kurtuluş Savaşı'nın başarıyla sonuçlanmasıyla birlikte, bağımsız, demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ve gerçekleştirilen büyük devrimler, ulusumuzun çağdaşlık seçimini ortayakoyan ilkeli, ileri görüşlü ve kararlı adımları oluşturmaktadır."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.