HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Sinirinize hakim olun

20.09.2001 00:00:00
Problemler, "şiddet toplumu" yaratıyor

Psikiyatrist Prof. Dr. Özcan Köknel; günlük yaşamda karşılıaşılan problemlerin toplumu her geçen gün "şiddet toplumu"na yönelttiğini kaydederek, çevremizde meydana gelen ekolojik faktörlerle ilgili olarak şunları söyledi:

"O insanlar içlerindeki kızgınlığı doğaya, eşyaya, insana zarar verecek şekilde dışa yansıtıyorlar. Maalesef güzel şeylere, doğaya, parklara, sanat ürünlerine, belediyenin yaptığı banklara zarar veriyorlar. Bunu yapanlar kendi içlerindeki öfkeyi, kini yansıtarak doyuma ulaşıyorlar." Prof. Dr. Köknel, aile içinde şiddet ve eziklik yaşayanların, tepkilerini, eşyaya gösterdiklerini anlatarak, bunun dışında kent yaşamına uyum sağlayamayan, nefret eden, ama buna rağmen kentte yaşamak zorunda kalan kişilerin de kızgınlıklarını bu gibi yerlerden çıkardıklarını bildirdi. Prof. Dr. Köknel, şunları kaydetti:

Güzellikleri yok etmenin adı,"vandalizm"

"Toplumda öfke varsa, o öfkeyi de olumlu şekilde ortaya çıkaracak imkanlar yoksa bu yola başvuruyorlar. Bu gibi kişilere, zihinsel ve bedensel olarak iyi bir şeyler yapma imkanı sağlanmalı. Birşeyler yapmak istiyor ve iyi birşeyler yapamıyorsa, kişi kolay yolu seçip kötü bir şey yapıyor. Çünkü yıkmak da, bir şey yapmaktır. Kişiliklerini ispat etmek için çıkar yol bulamıyor."

Bu kişilerin genellikle 1425 yaşları arasında bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Köknel, "Kentin güzel şeylerini yok ederek, güzel bir şeyi yok edecek güce sahip olduğunu gösteriyor. Bunun adı vandalizmdir" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.