HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 TEMMUZ 2021, PAZAR

Siyah karga mı çok alaca karga mı?

24.10.2003 00:00:00
Muhterem Ali Gedik Bey anlatmıştı; ağalardan bir ağa, oğlunun düğününü yapacak, her türlü hazırlıklar tamam, davetliler gelmeye başlamış. Ağa, daha önceki düğünlerde yaşanan tatsız olayları tekrar yaşamamak için, en mutlu günlerde dahi ortamı bir anda alabora eden şeytanla oturup anlaşma yapıyor, bak diyor bu sefer düğün bitene kadar ne olur bizim köye uğrama, ağız tadıyla bir düğün yapalım. Ağa şeytanla anlaşmış olmanın rahatlığı ile düğünü-derneği kuruyor.

Şeytan verdiği sözde duruyor ama şeytanlık yapmadan da duramıyor. Köyün girişinde duruyor, düğüne gitmekte olan bir grup davetliye diyor ki, "Ağaya söz verdim ben gelemeyeceğim ama düğünün bir yerinde, sohbet anında bir sorun ki bu köyün siyah kargası mı çok alaca kargası mı?"

Şeytan düğüne gitmemiştir ama nifak dolu mesajı gitmiştir. Sözün sohbetin en tatlı yerinde ortaya atılan bu soru ortamı germiştir. Bir kere siyah çok diyenlerle alaca çok diyenler şeklinde köylü ikiye ayrılmıştır, ardından tartışma devam eder, sen cahilsin, sen yalancısın derken yumruklar sandalyeler havada uçuşmaya başlar.

Şeytanla anlaşma yapmanın bir işe yaramadığı, İsrail ile ateşkes yapmak gibi bir şey olduğu bir kez daha ortaya çıkar ve anlaşılır ki şeytanın çomağı uzundur, elçileri de hayli fazladır.

Şimdi bu fıkraya ne taraftan baksanız halimizi anlatan bir yönü var.

Hükümetteki arkadaşlar, daha partilerini kurarken "ABD bizim doğal müttefikimizdir" dediler, koltuğa oturduktan sonra "stratejik ortaklık" ilan ettiler. Ülke olarak, millet olarak bu müttefikliğin, bu ortaklığın hiç bir hayrını görmedik. Kendisi tarafsız, uzakta gibi gözükse de her defasında her işimize elçileri vasıtasıyla burnunu soktu, pişmiş aşımıza su kattı.

Gündemimizin çok sık değişmesi, değiştirilmesi açısından baktığımızda ise fıkramız motamot Türkiye'yi anlatıyor sanki.

Millet olarak, ilgili kurum ve kuruluşlar olarak tam bir işe odaklanma, yoğunlaşma hasıl oluyor, kangrene dönüşmek üzere olan bir toplumsal yaranın tedavisine, sargısına ramak kalıyor, tam bu sırada, M. Emin Koç'un ifadesiyle iri gazetelerden biri: "Bu ülkenin siyah kargası mı çok, alaca kargası mı" şeklinde kargadan kuştan bir manşet atıyor ve kitleler elindeki çok önemli işi yarım bırakıp bu tarafa savruluyor.

Diyelim ki ülke için hayati öneme haiz ekonomik bir konu gündemde ya da yıllardır çözülememiş hazineye kambur üstüne kambur yükleyen bir yolsuzluk, bir haksızlık tesbit edildi. Çözümlenmemek üzere tam bu sırada bu soruşturmanın, bu araştırmanın gidişatından hoşnut olmayan, ucunun kendilerine de dokunacağını düşünen çevreler eğer bizzat medya sahibi ise hazırdaki kargalı manşetlerden birini çekiyor. Medya sahibi değilse; şeytanın düğüne giden davetlilere dediği gibi, falan patrona söyleyin bir zahmet gündemi bir değiştirsin.

271 trilyon borcun 5 yıl sonrasına ertelenmesi meselesini kitleler, köylüler, kentliler sorgulamaya başlamıştı ki, birdenbire Cumhurbaşkanı'nın çifte standartlı, üçlü standartlı davetiyeleri gündeme oturdu. Burada ağa kim, şeytan kim, elçileri kim, mesajı nedir bilemem ama kesinlikle böyle bir durumun kokuları geliyor.
 
Aziz Karaca / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.