HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

SSB Başkanı Demir'den ABD tehdidi açıklaması

Türkiye'nin Rus silahı satın almaması gerektiğini, aksi takdirde yeni yaptırımların gelebileceği tehdidinde bulunan ABD Dışişleri Bakanı Blinken'in açıklamasını değerlendiren Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "ABD'ye endişeniz neyse ittifaklık ruhu içinde bir adım atarız dedik. Ama bu konuda hiç diyalog olmadı" dedi
 
29.04.2021 16:07:00
SSB Başkanı Demir'den ABD tehdidi açıklaması
SSB Başkanı Demir'den ABD tehdidi açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye ve tüm ABD müttefiklerinin Rus silahı satın almaktan kaçınmaları gerektiğini, aksi takdirde yeni yaptırımların gelebileceği tehdidinde bulundu. Foreign Press Center'da (FPC) sanal bir etkinlikte konuşan Blinken, Biden'in Ermenistan meselesiyle ilgili uzun süredir devam eden görüşleri göz önüne alındığında, son kararının sürpriz olmadığını söyledi. Blinken ayrıca, Türkiye'nin Washington için kritik bir NATO müttefiki olduğunu yineledi ve iki tarafın sorunlarını çözebilecekleri umudunu dile getirdi. Blinken, Türkiye ve diğer ABD müttefiklerinin gelecekte S-400'ler dahil olmak üzere Rus silahlarını satın almaktan kaçınmalarının önemli olduğunu söyledi. Blinken, "Amerika'nın Düşmanlarına Yönelik Yaptırım Yasası"na atıfta bulunarak, "Rus savunma kuruluşlarıyla yapılan önemli işlemler yine CAATSA'ya tabi olabilir ve bu halihazırda uygulanan yaptırımlardan ayrı ve ilave olarak uygulanabilir" ifadelerini kullandı. Söz konusu hava savunma sisteminin Rusya'ya "gelir, erişim ve nüfuz" sağladığını belirten Blinken, S-400 alımının sadece ABD'nin değil, NATO'nun ve askerlerinin güvenliğine karşı da bir tehdit olduğunu iddia etti.

İsmail Demir: ABD bize açıklama borçlu

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'in "Ankara'nın S-400 alımı ABD'nin güvenliğini tehdit ediyor" ifadelerine Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'den karşı bir açıklama geldi. Savunma Sanayii Başkanı Demir, "Biz defalarca bunu bize açıklayın, bizi ikna edin dedik. Endişeniz neyse ittifaklık ruhu içinde bir adım atarız dedik. Ben bir toplantıda Milli Güvenlik Danışmanı Bolton'a 'Teknik olarak bizi ikna etmeniz gerekiyor, bize bir açıklama borçlusunuz" dedim. Kendisi de 'Haklısınız size bir açıklama borçluyuz ve bu açıklamayı yapacağız' dedi. O gün bugündür açıklamayı bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Demir, Blinken'ın kendisine iletilen bilgiler doğrultusunda bunu inanarak söylüyor olabileceğini belirterek, şunları kaydetti: "Ama biz bu bilgileri ileten kişilerin ne kadar samimi olduklarıyla ilgili, hangi parametreleri bildikleriyle ilgili endişe sahibiyiz. Konuştuğumuz zaman biz gerekli tedbirleri alırız dedik ama bu konuda hiç diyalog olmadı. Umarım bundan sonra olur."

Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.