HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Takvim Yaprağından

27.05.2001 00:00:00
Fatih Sultan Mehmed'in mesleği

Fatih Sultan Mehmed, babası Sultan 2. Murad tarafından küçük yaştan beri çok iyi yetiştirildi. Devrin en tanınmış bilginlerini ona hoca olarak tuttu. Molla Gürani, Molla Hüsrev gibi alim, Akşemseddin gibi arif insanların elinde yetiştirildi. Gündüzleri ata binmeyi, ok atmayı öğrendi. Akşamları hocalarının önünde diz çöküp ders aldı. Kısa zamanda Arapça ve Farsçayı öğrendi. Şiir yazmaya başladı. Meslek olarak da top dökümcülüğünü tercih etti. Osmanlıda şehzadelere mutlaka bir meslek öğretilirdi. Bunun çeşitli sebeplerinin başında hemen her birinin bir mesleği bulunan peygamberlere duyulan saygı ve sevgi geliyordu. Mesela Davud (as) demiri avuçlarında yumuşatır, istediği şekli verirdi. İdris (as) terzi, Nuh (as) denizci, Zekeriyya (as) dülger, Yusuf (as) saatçıydı.

Osmanlı Devletinin kuruluş esprisinde de bu vardı. Kuruluşta büyük emeği geçen Ahilik teşkilatına mensup kamillerin ve talebelerin de meslekleri vardı. Kimi ticaretle meşgul olur, kimi ayakkabı yapar, kimi at koşumları diker, kimi kılıç-kalkan döver, kimi mızrak imal ederdi.

"Kılıcın hakkını unutma"

Fatih, ordusunun başında İstanbul'a giriyordu. Bir derviş önüne fırlayıp atının yularına yapıştı:

- "Padişahım! Unutma sakın! İstanbul'u biz dervişlerin duaları sayesinde fethettin."

Fatih, hafifçe gülümsedi. Elini kılıcına atıp yarıya kadar sıyırarak şunu söyledi:

- "Bak a derviş! Doğru söylersin, ama şu kılıcın hakkını da unutma!"


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.