HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Takvim Yaprağından

06.10.2001 00:00:00
Şaban ayının fazileti

Cenab-ı Hak nebilerini bile fazilet itibariyle birbirine tafdil ettiği gibi ayları, günleri hatta saatleri de tafdil ve takdir buyurdu. Bu itibarla seher vakti saatlerin en kıymetlisi, Cuma günü günlerin en faziletlisi, Kadir gecesi gecelerin en kıymetlisi, Ramazan ayı ayların en kıymetlisi olduğu gibi içerisinde Berat gecesi bulunan Şaban ayı da Ramazan dışındaki aylardan en kıymetlisi olarak addedilmiştir.

Hz. Aişe validemizin beyanlarına göre Resulullah Efendimiz (sav) hiçbir ayda Şaban ayında tuttuğu oruçtan fazla oruç tutmazdı. Bu ayı tamamiyle oruçlu geçirirler, ashabına da ibadet ve taatin arttırılmasını teşvik buyururlardı. Zenginler de bu ayda Ramazan'a hazırlık olsun diye fakir ashaba zekatlarını verirler, borçlular da borçlarını bu ayda eda ederlerdi.

Ramazan'a tam bir hazırlık ayı olan bu ayın mübarek Berat gecesinden başka bir hususiyeti daha vardı ki o da kıblenin Mescid-i Aksa'dan Mescid-i Haram'a tahvilinin, bu ayın 16. günü vukua gelmiş olmasıydı.

ŞABAN ÖYLE BİR AYDIR Kİ

Hz. Aişe validemiz anlatıyor:

- Resulullah'ın (sav) en sevgili orucu, Şaban ayındaki oruçları idi. Ben, "Ya Resulallah, seni Şaban ayında oruçlu görüyorum, hikmeti nedir?" diye sorduğumda: "Ey Aişe, Şaban öyle bir aydır ki, o senenin içinde ölecek kimselerin isimleri deftere yazılıp Melekü'l-Mevte teslim olunur. Ben ancak oruçlu bulunduğum halde ismimin deftere geçirilmesini arzu ederim" buyurdu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.