HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 TEMMUZ 2021, PAZAR

Törene katıl ödülü al

04.10.2001 00:00:00
Sinema Oyuncuları Derneği Başkanı (SODER) Selda Alkor, Antalya Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu'nca yayımlanan yönetmelik ile getirilen "ödül kazanan sanatçılara kapanış gecesindeki ödül törenine katılması halinde ödülünün verileceği" uygulamasına, sanatçılar olarak destek verdiklerini bildirdi.

Vakıf Yönetim Kurulu'nca yapılan açıklamada, "Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması" Yönetmeliği'nin 8/C maddesi uyarınca "Ödülü hak eden kişinin 5 Ekim akşamı ödül töreninde bizzat bulunması ve ödülünü alması gerektiği" bildirilmişti. Açıklamada, kabul edilebilir bir mazeret olmaksızın törene katılmayan sanatçılara, kazandıkları ödüllerin verilmeyeceği kaydedilmişti.

KARARA BÜYÜK DESTEK

Konuyla ilgili Sinema Oyuncuları Derneği Başkanı (SODER) Selda Alkor, Antalya Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı'nın bu kararını ve yönetmeliğini sonuna kadar desteklediklerini belirterek, kendisinin de bulunduğu Danışma Kurulu toplantılarında bu yönde görüşlerin alındığını anımsattı.

Alkor, Türk sineması için büyük önem taşıyan ve en uzun soluklu festival olma özelliğini koruyan Altın Portakal Film Festivali'nin, sanatçılar tarafından da özenle korunması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi: "Sanatçı, çok geçerli bir mazereti dışında gelip ödülünü almak zorunda. Burada eserler değerlendiriliyor. Yapılan eserlerden bazıları festivalde ödüllendiriliyor. Böylesine önemli bir festival, sinema sanatına büyük katkı sağlıyor. Sanatçıların da bazı şeylere daha dikkat etmesi gerekir. Törene gelmiyorlarsa ödülleri de verilmesin."

CİDDİ KIYAFET UYGULAMASI

Festivale "ciddiyet" kazandırmak için getirilen "kıyafet zorunluluğu"nu da desteklediğini bildiren Alkor, sanatçıların öncelikle festivale uygun davranmaları gerektiğini belirterek, "Biz bu kurallara uymadan nasıl uluslararası festival olma yoluna gidebiliriz?" dedi.

Alkor, bu yılki organizasyonun çok güzel olduğunu dile getirerek, SODER ve ÇASOD üyesi sanatçıların da festivale geniş katılım gösterdiklerini söyledi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.