HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Türk Ocakları'ndan TÜSİAD'a eleştiri

27.05.2001 00:00:00
Türk Ocakları Merkez Yönetim Kurulu üyesi Alaaddin Korkmaz, TÜSİAD'ın bir dernek olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kanunlarına uygun olarak faaliyet göstermekle yükümlü olduğunu belirterek, "TÜSİAD, günlük siyasete hatta bütün devlet kurumlarına müdahalede bulunmaktadır" dedi.

Alaadin Korkmaz, Türk Ocakları Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, TÜSİAD'ın hazırlattığı ve kamuoyuna açıkladığı "Türkiye'de Demokratikleşme Perspektifleri" ve "AB Kopenhag Siyasal Kriterleri" Görüşleri ve Öneriler başlıklı raporunu eleştirdi.

TÜSİAD haddini bilsin

TÜSİAD'ın günlük siyaset yaptığını, "Hatta devlet kurumlarına müdahale ettiğini" vurgulayan Korkmaz, şöyle devam etti:

"TÜSİAD, günlük siyasetle uğraşmakta hatta kendini siyasetin bütün kurumlarının üstünde bir kuruluş olarak görmektedir. Yasalarımız çerçevesinde böyle bir durum kabul edilemez. Üye toplamı 150-200'ü geçmeyen derneğin, kendini mevcut kanunlara uymakla yükümlü hissetmemesinin temelinde, bu 150-200 kişinin ülkemizin milli gelirinin yüzde 40'ına sahip olmaları yatıyor, paraları kadar konuştukları varsayılıyorsa, bu ülkede ilk düzeltilmesi gereken yanlışlık herhalde budur."

Bunlar hangi ülkenin işadamları?

Raporun, TÜSİAD'ın görüşlerini yansıttığını söyleyen Korkmaz, "Bunlar hangi milletin, hangi ülkenin işadamıdır? Bizim zenginler kulübünün işi, kendi devletinin yolunu kesmek, mecalini tüketmek, müzakere gücünü zaafa uğratmak mıdır? Yani AB'ne 'Türkiye'nin milli gelirinin yarısını alan biziz, korkmayın bizim görüşümüz eninde sonunda hayata geçer' mi denmek isteniyor? TÜSİAD'a hatırlatalım, ortada bir de Türk milleti var" diye konuştu.

Korkmaz, raporu hazırlayanlar, TÜSİAD ile bazı köşe yazarlarının, belli çevre ve mihrakların propagandalarıyla terimleri ve kavramları karıştırdığını öne sürerek, "Ekmeğini yedikleri, parasını kazandıkları, havasını soludukları, bütün varlıklarını borçlu oldukları millet ve ülkelerine haksızlık ediyorlar" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.