HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Türk tarımı çıkmaz sokakta

 
Buğday, arpa, mısır, soya ve ayçiçeği ithalatı hızla artan Türkiye fındık, kiraz, incir, kayısı, ayva ve haşhaş üretiminde dünyada ilk sırada yer alıyor. Türkiye'nin dünya lideri olduğu ürünlerin hiçbirinin vazgeçilmez ya da strateji özelliği bulunmuyor. Oysa ithal ettiğimiz ürünlerin önemli bölümü stratejik özelliğe haiz.
18.06.2021 12:55:00
Türk tarımı çıkmaz sokakta
Türk tarımı çıkmaz sokakta
 
M. YASİN ERKOL / DETAY HABER
 
Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre Türkiye, tarımsal hasıla bakımından son 10 yıldır Avrupa'da ve dünyada ilk sıralarda bulunuyor. 2005-2019 dönemi itibarıyla tarımsal hasılada Avrupa'da birinci olan ülke, dünyada 7'nci sırada bulunuyor. Türkiye'de tarımsal hasıla geçen yıl, bir önceki yıla kıyasla yüzde 20 artarak 333.3 milyar liraya yükseldi. Türkiye'de geçen yıl 6.5 milyon ton mısır ve 278 bin ton kuru fasulye üretimiyle Cumhuriyet tarihinin bu ürünlerde üretim rekoruna ulaşıldı. Buna rağmen mısır ve kuru fasulye ithal etmeye devam ettik!
 
Üst sıralarda yer aldığımız ürünler
 
Türkiye fındık, kiraz, incir, kayısı, ayva ve haşhaş üretiminde dünyada birinci, kavun, karpuz, vişne, hıyar, keçiboynuzu ve nohut üretiminde ikinci, mandalina ve elma üretiminde üçüncü, Antepfıstığı, çilek, kestane, ceviz ve mercimek üretiminde ise 4'üncü sırada yer alıyor. Şekerpancarında 5'inci, limonda ve üzümde 6'ncı olan ülke, kütlü pamuk üretiminde 7'nci sırada bulunuyor.
Dünyada yılda yaklaşık 1.1 milyon ton fındık üretilirken bunun yüzde 69'u Türkiye'de yetiştiriliyor. Ayva üretiminde 666 bin tonluk üretimin yüzde 26'sı da Türkiye'den karşılanıyor.
Dünyada kiraz üretimi yaklaşık 2.6 milyon ton olarak hesaplanırken bunun yüzde 26'sı Türkiye'de üretiliyor. Dünya incir üretimi 1.3 milyon tonu bulurken, Türkiye yüzde 24 payla bu üründe de ilk sırada yer alıyor. Türkiye, dünya kayısı üretiminin de yaklaşık yüzde 21'ini gerçekleştirerek bu alanda da birinci durumda bulunuyor.
 
İthalatta da çok iyiyiz!
 
Öte yandan Türkiye, buğday unu ihracatında dünyada birinci, makarna ihracatında ikinci sıradayken, meyve üretiminde 5'inci, sebze üretiminde ise 4'üncü sırada yer alıyor. Ancak Türkiye yüksek miktarda buğday ithal eden ülkeler arasında yer alıyor. Keza ham ayçiçeği, soya, pamuk, mısır, arpa ithaları da sürekli artış gösteriyor. Türkiye'nin bir halkın beslenmesinde ve giyinmesinde stratejik önemi haiz olan ürünleri ithal etmesi, buna karşılık zor zamanlarda vazgeçilebilir ürünleri ihraç etmesi dikkat çekiyor.
 
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: inte[email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.