HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 23 HAZİRAN 2021, ÇARŞAMBA

Türkçe ibadet fitnesi

22.06.2001 00:00:00
Bazı yayın organlarında "dil ve ibadet" konusu yine gündem edilmeye başlandı. İddiaya göre, Türkler, Arapça bilmemektedir. Tek çözüm, ibadeti Türkçe yapmaktır.

Bu anlayış, geçmiş zamanlarda çok kere gündeme getirilmiş, haksızlığı ve yanlışlığı ortaya koyulmuştur. İlmi hiç bir değeri olmadığı anlaşılmıştır. Bu teklifin temeli Luter'e dayanmaktadır. Luter, nasıl protestocu bir metod uygulayıp, muharref Hıristiyanlığı daha çok beşerileştirmiş ise, bu iddia sahiplerine göre, İslam'ı da bu şekilde değiştirmek gerekir.

İyice düşünen her insan rahatlıkla görecektir ki, bu şahısların temel gayesi, ibadetin Türkçe veya başka bir dille yapılması değil, dine fitne karıştırmaktır.

Bu anlayış, sahipleri aşırı yorumcudur. Doğrudan çok, eğriye tabi olmaya çalışır. Kendileri dâl (yani sapıktır) ve de mudil (başkalarını saptıran)dırlar.

Türkçe Ku'an, Türkçe ezan, Türkçe namaz iddiasında bulunan bu zatlar ne Kur'an okumuşlar, ve ezana kulak vermişler ve ne de namaz kılmışlardır.

İlaçtan fayda görmek için kimyacı olmak şart değilse, ibadetten sevap almak için de Arapça bilmek şart değildir. Kaldı ki, okunan ayet ve duaların anlamlarını bilmek, maksadı anlamak elbette tavsiye olunan bir güzelliktir. Arapça bilmemek ibadetin eksik olması anlamına gelmez.

Bu gün yabancı dil bilme konusunda çok ciddi projeler var. Artık bir batı dili bilmek yeterli görülmüyor. İkinci üçüncü dil isteniyor. Dünyanın kültür ve bilim seviyesi bu noktaya geldiği halde, bir insanın kalkıp Fatiha sûresi ile iki kısa sûrenin metnini ve anlamını öğrenmemesini, hangi mazerete dayandıracaksınız. Bunun mantıklı ve de gerçeklerle uyumlu hiç bir yanı yoktur. Net bir açıklıkla ifade edersek, Fatiha, İhlas ve Kevser surelerini bilmek, tahiyyat, sübhaneke, salavatları öğrenmek normal bir insan için en çok üç günlük derstir.

Siz eğer güç ve inanç sahibi iseniz, din ve Kur'an öğretiminin önündeki engelleri kaldırınız. Geniş bilgi, tefsir, fıkıh gibi konularda yeterince Türkçe kaynak var istediğiniz kadar okuyabilirsiniz. Fakat namaz ve ezan asla orijinal yapısından koparılmamalıdır.

İbadetlerin bir de evrensel boyutu vardır. Hac başta olmak üzere, 72 dil konuşan bütün müslümanlar, ezanda, namazda hiç bir sıkıntı çekmeden birleşebiliyorlar.

İbadet, ilim ve teknikte evrensel kabuller, terimler, tanımlar olmak zorundadır. Hatta spor müsabakaları bile ortak anlayışlarla icra ediliyor. Uluslararası sözleşmeler ortak bir metinle ifade ediliyor. İletişim ve ulaşımın bu seviyeye geldiği bir dünyada, fitne çıkarmak hem başka bir amacı olmayan, "Türkçe ibadet" iddiası artık hiç kimsenin kabul edebileceği bir teklif değildir.
 
Baki Bektaş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.