HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Türkiye kendine yeter

19.08.2001 00:00:00
Yaklaşık 150 milyar dolar paranın yastık altında olduğuna işaret eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bu kaynağın çıkartılmasında her beraber, elbirliği ile çalışılması gerektiğini belirtti.

Hisarcıklıoğlu, ekonomik krizden çıkar sağlamak isteyen fırsatçılara da, derslerinin mutlaka verilmesi gerektiğini vurguladı.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin ekonomik krizden kurtulmak için kendi kaynaklarının yeterli olduğunu ifade ederken, "IMF'nin, şunun, bunun kaynağına ihtiyacımız yok" dedi.

Çıktığı İç Anadolu gezisi kapsamında Niğde Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret eden Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ağır bir ekonomik kriz yaşadığını, iç piyasada ticaretin durduğunu ve ihracatın da istenilen düzeyde olmadığını ifade etti.

Kriz nedeniyle istihdamda büyük kayıplar olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, "önümüzdeki yılda vergide büyük kayıplar yaşanacaktır. Ekonomik krizin sebeplerinden birisi iç ve dış borçların faizleri. İkincisi de son 10 yıldan beri israf ettiğimiz 195 milyar dolarlık kaynak israfıdır" dedi.

'Gemiler karaya oturdu'

Kaynak israfının yanında, iç ve dış borç faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle "artık denizin bittiğini ve geminin karaya oturduğunu" belirten Hisarcıklıoğlu, TOBB adına iki yıl aradan sonra Prof. Dr. Haydar Baş Beyin aylardan beri vurguladığı ekonomik esaslara dikkat çekmek durumunda kaldı. Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: "Ekonomi şu anda borsa, döviz, faiz üçgeni arasında sıkışmış kalmıştır. Bütün ekonomik değerler sadece bu üçgene bağlanmaktadır. Bunun yanlış olduğunu ve ekonomik değerlerin üretime bağlanması gerektiğini söylüyoruz. Dünya Bankası şefi de, krizin aşılmasında birinci meselenin, reel sektörün sıkıntılarının çözülmesi olduğunu söylüyor."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.