HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 11 AĞUSTOS 2022, PERŞEMBE

Türkiye'de barışı BTP tesis edecek

18.04.2010 00:00:00
Prof. Dr. Haydar Baş BTP iktidarında ortaya koyacakları vatandaşlık maaşı gibi sosyal devlet projeleriyle Türkiye'de barışı tesis edeceklerini söyledi ve "ülkede Kürt meselesi, Türk meselesi diye hiçbir mesele kalmayacak" diye konuştu.

 

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş yaptığı açıklamada terör meselesinden, eğitimde yaşanan sorunlara kadar Türkiye'nin kanayan yaralarına parmak bastı. Türkiye'deki terör sorununu Bağımsız Türkiye Partisi'nin çözebileceğini söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş,  "Türk ile Kürt arasında ne seviye, ne kültür ne de medeniyet farkı vardır" şeklinde konuştu. Dünya iktisadında çığır açan eseri Milli Ekonomi Modeli'nin Türkiye'nin sorunlarını özellikle de terör sorununu bitirebilmek düşüncesiyle ortaya koyduğunu söyleyen BTP Genel Başkanı modelde yer alan vatandaşlık maaşı projesinin terörü kökünden kazıyacağını söyledi. Hükümetin ısrarla yürüttüğü açılım çalışmalarıyla sağlanmak istenen imtiyazların Türkiye'yi parçalanmaya doğru götürdüğüne dikkatleri çeken Prof. Dr. Baş, iş işten geçmeden bu yanlıştan vazgeçilmesi gerektiğini dile getirdi. 

Hepimiz bir milletiz"Hangi etnik kökenden olursa olsun hepimiz bir milletiz" diyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Kürt kardeşimle benim aramda zerre kadar ne fark vardır, ne seviye, ne kültür ne de medeniyet farkı vardır" dedi. BTP Genel Başkanı şunları söyledi: "Hepimiz bir milletiz. Türkler, Kürtler Ural-Altay kökenlidir. Bu birliktelik daha sonra bazılarının işine gelmedi, bu birlikteliğin yıkılması için uydurma sebeplerle birinin adına Kürt dediler, birinin adına Türk dediler ve bizi paramparça yaptılar. Ama temelde biz bir kardeşiz. Dolayısıyla Kürt kardeşimle benim aramda zerre kadar ne fark vardır, ne seviye, ne kültür ne de medeniyet farkı vardır. Şimdi bana deyin ki şu mahallede bir tane Kürt ailesi var. Gecenin bu vaktinde gidelim. 'Selamun aleykum efendim biz geldik kusura bakmayın karnımız aç lütfen bize bir şey ikram edin' desek evinde nesi varsa önümüze kor mu koymaz mı? Koyar. Bir de aynı şekilde Türk ailesine gidelim. Aynı selamı verip aynı talepte bulunsak bizi kabul eder mi etmez mi? Eder. O halde bu millet birdir arkadaşlar.

Türkiye'de çözülmedik mesele kalmayacakBağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Milli Ekonomi Modeli'ni Türkiye'nin başta terör olmak üzere tüm sorunlarını çözebilmek için ortaya koyduğunu söyledi ve konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ben Milli Ekonomi Modeli tezini hazırlarken Güneydoğu'da anarşiyi nasıl bitiririz, dağa çıkan çocukları nasıl geri döndürürüz düşüncesinden hareketle vatandaşlık maaşı projesini ortaya koydum. Düşündüm ki, 'ben her ailenin gencine, anasına, babasına, kardeşine vatandaşlık adı altında maaş verirsem bu devleti sevecekler. Devleti sevdikleri için de maaşı alacaklar artık başka bir gelir kapısına ihtiyacı kalmayacağı için o devletin samimi, onu seven iyi bir vatandaşı olacaktır. Bir tanesi düştü eşkıyaların peşine dağa çıktı çocuğunu kopartamadı, ana gece gündüz ona beddua eder. 'Oğlum bu devlet baba senin bildiğin devlet değil. Bu devlet bizim devletimiz. Niye? O bizim rızkımıza kefil. Bana 1000 lira maaş veriyor, babana 500 lira veriyor. Bu baba iş sahibiyse 3 bin lira da asgari ücret alacak. Bu aile artık o devlete karşı gelir mi? Gelmez. İşte inşallah biz barışı bu şekilde tesis edeceğiz. Kürt meselesi, Türk meselesi, Laz meselesi diye meseleler bu toplumda olmayacak."

Dağda eşkıya kalmayacakİktidar olduklarında Güneydoğu Anadolu bölgesinde eğitim seferberliği başlatacaklarını söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, ortaya koyacakları projelerle dağda eşkıya kalmayacağını söyledi. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "O bölgede çok ciddi eğitim seferberliği başlatacağız. Yetmedi. Tarımın sanayisini Güneydoğu bölgemizde kuracağız. Mesela bisküvi, makarna sanayi. Hayvancılıkta deri sanayi kuracağız. Türkiye'nin diğer bölgelerinde istihdam sağlayan dev özel sektör kuruluşlarını çeşitli teşviklerle o bölgelerimizde istihdam alanları açmalarını sağlayacağız. Bu sayede sadece İstanbul'dan yüzlerce işadamı gidip oralarda işyeri açacaklar. Bir de hep beraber biz bir kültürün, bir medeniyetin, bir siyasetin ve bir maneviyatın sonucunda ortaya çıkmış bir milletiz. Bunu anlatacağız. Müşterek değerlerimizi, coğrafyamızı ve tarihimizi anlatacağız. Kısaca hem kültür, hem maneviyat hem de ekonomi yönünden dört dörtlük bir çalışma içerisine gireceğiz. Bunu yaptığımızda dağda eşkıya kalacağına inanmıyorum."

Bölünmeye çanak tutuluyor"Siyasiler Türkiye'yi farkında olarak ya da olmayarak bölünmeye doğru götürüyor" diye konuşan Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Sayın Başbakan açılım diyor sonra da imtiyaz hakları getiriyor. Bunlar toplumu böler. Toplum bölündüğü zaman kavga olur. Bunun önüne geçemezsin. Aradan biraz zaman geçer federe devlet istenir. Biraz daha zaman geçtikten sonra 'ben devlet olmak istiyorum' sesleri yükselmeye başlar. Toplumun bir kesimine imtiyazlar sağlamak bir devletin parçalanması için atılan en güçlü adımlardır. İktidar farkında olarak ya da olmayarak bugün bu yolu tercih etti. Allah ayıktırsın ve bu yanlıştan onları döndürsün" dedi.

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

18.04.2009, 18.04.2008, 18.04.2007, 18.04.2006, 18.04.2005, 18.04.2004, 18.04.2003, 18.04.2002, 18.04.2001, 18.04.2000, 18.04.1999, 18.04.1998, 18.04.1997, 18.04.1996, 18.04.1995, 18.04.1994, 18.04.1993, 18.04.1992, 18.04.1991


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.