HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 12 MAYIS 2021, ÇARŞAMBA

Türkiye'yi sıkıntı basacak

06.10.2005 00:00:00
Türk medyasında 'müzakere bayramı(!)'nın tantanası sürerken, Avrupa medyası artık gerçekleri yazmaya başladı. Haber ve yorumlardaki ortak mantık şu: Türk halkı bundan sonra çok sıkıntılı günler geçirecek.

Türkiye'nin müzakerelere başlayacak olmasını büyük ölçüde olumlu karşılayan AB basını, dünden itibaren Türkiye'yi ve Türk halkını bekleyen sıkıntıları dile getirmeye, bir başka deyişle gerçekleri yazmaya başladı.

Veto kozları saklıİngiliz Guardian gazetesi, Türkiye'nin üyeliğine karşı olanların 4 Ekim gününü sessiz geçirdiklerinin altını çizdi. Gazete, bu duruma gerekçe olarak da "Türkiye'ye karşıtı ülkelerin veto hakkını istedikleri zaman kullanma haklarının bilincinde olduklarını" gösterdi. Guardian gazetesi, Avusturya'nun, örneğin Türkiye'de yargı reformunun tartışılacağı bir oturumda sergileyeceği benzer bir muhalif tutumun, bu hafta Lüksemburg'ta yaşanan krizin tekrar yaşanmasına neden olabileceğini belirtti.

Türkiye'de AB'ye destek azalıyorThe Guardian, Ankara'yı bekleyen engelleri de şöyle sıraladı: "Türkiye'nin üye olabilmesi için tüm üyeleri tatmin etmesi gerekecek. Herhangi bir ülke herhangi bir gerekçeyle müzakereleri derhal durdurulabilir. Azınlıklar ayrımcılığa uğruyor."  The Guardian, hükümetin Avrupa Birliği'nin yanı sıra kendi vatandaşlarını da ikna etmesi gerekeceğine dikkat çekiyor: "Türkiye'de daha şimdiden birçok kişi, AB'ye fazla taviz verildiğini düşünüyor. Avrupa Birliği üyeliğine destek azalıyor. Bu durum Türk hükümetlerinin işini daha da zorlaştıracak. Ankara AB'nin istediği herşeyi yapsa bile müzakerelerin sonunda karşısında referandum yapacağını açıklayan Fransa ve Avusturya'yı bulacak."

Türkiye'nin boynundaki ipİngiliz Times gazetesi de, müzakerelerde her bölümün kapanması sürecinde bütün AB ülkelerinin veto hakkı olduğuna dikkat çekti. Gazete, Avusturya ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin bu veto silahını kullanabileceğini belirtti.

İki ülke kırmızı bayrak çektiInternational Heral Tribune gazetesi, iki AB ülkesinin Türkiye konusunda kırmızı bayrak çektiğini belirtti. Gazete, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun "Türkiye, Avrupa vatandaşlarının kalbini ve zihnin kazanmalı, çünkü Türkiye'nin üyeliğine karar verecek olan onlar" sözlerini öne çıkardı. Gazete, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın da "Türkiye'nin AB'ye girebilmesi için büyük bir kültürel devrim geçermesi gerekir. Buru başarabilir mi? Umuyorum ama emin değilim" sözlerini aktardı.

Gerçek niyetleri ne?Fransız Liberation gazetesi ise, "25'lerin, kendi kamuoyunlarının görüşlerine ters ancak stratejik bir vizyon ve siyasi cesaret ortaya koyan bir kararını çok alkışlamak isterdik ancak bunu en kötü biçimde yaptılar. İnandıkları için değil, yeni bir fiyaskoyu engellemek için" değerlendirmesini yaptı.Independent: AB, Ankara'ya baskıya hazırlanıyorİngiliz Independent gazetesi de Avrupa Komisyonu yetkililerinin kadın hakları, ifade özgürlüğü ve gayrimüslim azınlıklar konusunda Ankara'ya baskıya hazırlandığını belirtiyor.

Avusturyalılar zafer kazanmışAvusturya'da yayınlanan Die Presse gazetesi, Avusturya'nın "Hırvatistan'la müzakerele başlamayı sağlamasının" bir zafer olduğunu belirtti. Gazete, Hırvatistan'la müzekerelere başlanması için Uluslarararası Savaş Suçları Mahkemesi ile de işbirliği şartının hiç getirilmemesi gerektiğini savundu. Avusturya'nın Hırvatistan'a en çok yatırımı olan ülke olduğuna dikkat çeken gazete, Avusturya'nın "Türkiye üzerinden girdiği savaşta mutlak bir zafer kazandığını" belirtti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.