HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 19 EYLÜL 2021, PAZAR

Türkiye'yi Zafer heyecanı sardı

31.08.2001 00:00:00
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de büyük coşku ve heyecanla kutlandı

Zafer Bayramı dolayısıyla ilk tören Anıtkabir'de düzenlendi.

Tören, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hilmi Özkök, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Alpkaya, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cumhur Asparuk, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Şener Eruygur ve askeri erkan ile bazı askeri dernektemsilcilerinin Aslanlı Yol'daki yürüyüşüyle başladı.

Orgeneral Kıvrıkoğlu, Atatürk'ün kabrine, üzerinde "Türk Silahlı Kuvvetleri" yazılı kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk bıraktı, saygı duruşunda bulundu.Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen Orgeneral Kıvrıkoğlu, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

Tüm yurtta coşkuyla kutlandı

- İSTANBUL

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Silahlı Kuvvetler Günü, İstanbul'da da coşkuyla kutlandı.

Taksim Cumhuriyet Anıtı'ndaki törenin ardından, Vatan Caddesi'nde resmi geçit töreni düzenlendi.

Buradaki tören, İstanbul Valisi Erol Çakır, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ümit Özerol'un, vatandaşların ve törene katılanların bayramını kutlamasıylabaşladı.

İstiklal Marşı eşliğinde göndere Türk Bayrağı'nın çekilmesinden sonra, tören alanındaki tank üzerine konulan kürsüde Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan Tören Komutanı Tuğgeneral İsmail Hakkı Pekin,bugünün Türk milleti ve ordusunun Atatürk etrafında kenetlenerek kazandığı zaferin 79. yıldönümü olduğunu hatırlattı.

Tuğgeneral Pekin, her yıl büyük coşku ve haklı bir gururla kutlanan Zafer Bayramı'nın Türk milletinin özgürlüğü ve egemenliğinin göstergesi olduğunu belirterek, "Bu zafer, Türk milletinin her türlü zorluk ve mağduriyet durumunda ne denli büyük başarılar elde edebildiğini dünyaya göstermiş ve mazlum milletlere bir örnek teşkil etmiştir" dedi.

- DİYARBAKIR

Diyarbakır'da, Anıt Park'taki Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulması ve İstiklal Marşı eşliğinde göndere Bayrak çekilmesiyle başlayan törenlere, Valilik önünde devam edildi.

7. Kolordu Komutanlığı'nda görevli Kurmay Yarbay Yüksel Durak, burada yaptığı konuşmada, Türk Milleti tarafından büyük fedakarlıklarla yürütülen Kurtuluş Mücadelesi sonrasında büyük zafere ulaşıldığını belirterek, "Askeri otoritelerin en az 6 ayda düşebileceğini söylediği düşman hatının 4 günde düşmesi, Türk Milletinin azmi ve Türk komutanlarının dehası ile açıklanabilir" dedi.

- ADANA

Adana'da, Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulup, saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan törenler, İstasyon Meydanı'nda devam etti.

Adana Valisi Oğuz Kağan Köksal, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ve Adana Garnizon Komutan Vekili ve Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ali Akgöz'ün halkın bayramını kutlamasının ardından THK model uçak ve paraşüt gösterisi yapıldı.

- KAYSERİ

Kayseri'de, Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende konuşan Vali Nihat Canpolat, Türk ordusunun, milletiyle bütünleşerek sayısız başarıya imza attığına dikkati çekti. Canpolat, "Anadolu'nun Türkleşmesinden itibaren, ordumuz çok büyük zaferlere imza atmıştır. Bundan sonra da harekete geçmesi gerektiğinde en güzel şekilde görevini yerine getirecektir. Ama buna kimsenin cesaret edeceğini zannetmiyorum" dedi.

- BURSA

Bursa'da törenler, Vali Ali Fuat Güven, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Tahsin Baltacıoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser'in Atatürk anıtına çelenk koymalarıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde göndere Bayrak çekilmesinin ardından konuşan Yarbay Hakkı Tuncel, Büyük Taaruz'un Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşunu sağlayan Mondros Ateşkes Antlaşması'nın yerine Mudanya'yı, Sevr yerine ise Lozan'ı getiren önemi büyük bir muhabere olduğunu belirtti.

Törenler askeri birliklerin geçit resmi ile sona erdi.

- ÇANAKKALE, ÇORUM

Çanakkale'de, Cumhuriyet Meydanı'nda, Atatürk Anıtı'na çelenklerinkonulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı'nın göndere toka edilmesiyle başlayan törenlerde konuşan Deniz Binbaşı Muhammet Balcı, bu zaferi yaratanlarla övünç duyduklarını söyledi.

Askeri birliklerin geçişiyle sona eren törene, Çanakkale Valisi Süleyman Kamçı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nazif Özdağdeviren, Belediye Başkanı İsmail Özay ile diğer ilgililerde katıldı. Çorum'da, Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasından sonra, Garnizon Komutanı Jandarma Yarbay Şafak Karakoç, Garnizon Komutanlığı Sosyal Tesisleri'nde tebrikleri kabul etti.

- ZONGULDAK

Zonguldak'ta, Gazipaşa Caddesi'ndeki Atatürk Anıtı'na çelek konularak saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

3. Er Eğitim Tugay Erkan Başkanı Jandarma Albay Mehmet İnan, törende, "yüce ve asil Türk milletinin özü, gözü, kulağı ve kalbi olan 30 Ağustos Zaferi'nin, şanlı yerini ve değerini daima koruyacağını" söyledi.

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

31.08.2000, 31.08.1999, 31.08.1998, 31.08.1997, 31.08.1996, 31.08.1995, 31.08.1994, 31.08.1993, 31.08.1992, 31.08.1991, 31.08.1990, 31.08.1989, 31.08.1988, 31.08.1987, 31.08.1986, 31.08.1985, 31.08.1984, 31.08.1983, 31.08.1982
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.