HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 12 HAZİRAN 2021, CUMARTESİ

Ürdün Meclisi İsrail büyükelçisinin kovulmasını istedi

Ürdün Temsilciler Meclisi, hükümetten, İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarına tepki olarak İsrail büyükelçisinin ülkeden kovulmasını, Tel Aviv'deki Ürdün büyükelçisinin de geri çağrılmasını istedi

 
17.05.2021 22:56:00
Ürdün Meclisi İsrail büyükelçisinin kovulmasını istedi
Ürdün Meclisi İsrail büyükelçisinin kovulmasını istedi

Temsilciler Meclisi Başkanı Abdulmunim el-Avdat, Filistin'de yaşanan gelişmelerin değerlendirilmesi için Mecliste düzenlenen ve Başbakan Bişr el-Hasavne'nin de hazır bulunduğu oturumda konuştu.

Avdat, yaklaşık 6 saat süren ve devlet televizyonundan canlı yayınlanan oturumda, Temsilciler Meclisinin tüm üyelerinin imzasını taşıyan ve "İsrail Büyükelçisinin ülkeden kovulması ve Tel Aviv'deki Ürdün büyükelçisinin geri çağrılmasının" istendiği yazının Bakanlar Kuruluna gönderildiğini söyledi.

Hasavne ise hükümetin, gönderilen yazının yanı sıra İsrail saldırılarına karşılık başka seçenekleri de değerlendireceğini ifade etti ancak ayrıntı vermedi.

Oturuma katılan 103 milletvekili de yaptıkları konuşmalarda, İsrail büyükelçisinin kovulması ve Ürdün büyükelçisinin geri çağrılmasının gerekliliği üzerinde durdu.

Oturum esnasında bazı milletvekilleri, Ürdün'ün Filistin'de yaşananlar konusunda resmi pozisyon almadığı eleştirisinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ise bu eleştirilerle ilgili olarak "Ürdün'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'nde ve Mescid-i Aksa'daki Filistinlilere ilk destek veren ve bu konuda harekete geçen ülkelerden olduğunu" ifade etti.

Safedi, "Ürdün diplomasisi, Filistinli kardeşlerimize destek verilmesi ve (İsrail'in) pek çok fiiline karşı konulması konusunda katkı sağlamıştır." dedi.

Ürdün'de halk, İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarına karşı hükümetten ciddi bir tavır almasını istiyor ve bu amaçla bir haftadan uzun süredir gösteriler düzenliyor.

İsrail'in 10 Mayıs'tan bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 60'ı çocuk 202'ye yükseldi.
AAlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.