HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Van'ın bilinmeyen biyolojik zenginlikleri

16.08.2001 00:00:00
Van Gölü havzasında, flamingo, kuğu, dikkuyruk ve balıkçıl gibi nesli tükenmekte olan pek çok kuş türünün yaşadığı belirtildi

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Özdemir Adızel, "Van Gölü havzasında nesli tükenmekte olan çok önemli kuş türleri var. Bunların korunması ve turizm hizmetine sunulması gerekir" dedi.

Van Gölü havzasında, 1990'dan beri kuş türleri ile ilgili araştırma yapan Yrd. Doç. Dr. Adızel, Van Gölü ve çevresinde 332 kuş türünün bulunduğunu, bunlardan 220'sini tespit ettiklerini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Adızel, Van'ın Akdamar, Adır ve Çarpanak Adalarının özellikle Gümüş martılarının kuluçka merkezi olduğunu, buralarda ayrıca, nesli tükenmekte olan Dikkuyruk ve Balıkçıl gibi kuşların da yaşadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Van Gölü sahilindeki Bitlis'in Adilcevaz İlçesi'nde bulunan ArinGölü'nde ise kuğular yaşamaktadır. Sadece Japonya'nın Hakodate Adası'nda yaşayan kuğu türünün Arin Gölü'nde yaşaması bizi de şaşırttı. Sadece yılın belli aylarında gelen kuğuların kuluçka yerini belirleyemedik."

Erçek Gölü'nde flamingo

Van'ın 40 kilometre doğusundaki Erçek Gölü'nde de flamingoların yaşadığını anlatan Yrd. Doç. Dr. Adızel, şöyle devam etti:

"Bu kuş türleri İran'ın Urmiye Gölü'nde yaşamakta, her yıl eylül ve ekim aylarında Erçek Gölü'ne gelerek yaklaşık 20'şer günlük devreler halinde yaşamaktadırlar. Bu kuşlar, daha sonra Afrika'ya göç etmektedirler. Ancak, son iki yıldan buyana flamingoların ilkbahar ve yaz aylarında toplam 6 ay Erçek'te kaldıklarını gözledik. Urmiye Gölü'nü neden terk ettiklerini tespit edemedik. Bu konuda araştırma yapılacaktır."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.