HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Velilerden yönetmelik protestosu

21.08.2001 00:00:00
İstanbul'daki iki öğrenci velisi, "ortaöğretim kurumlarında bu yıl uygulanan yönetmeliğin lise 1'inci sınıftaki öğrencileri mağdur ettiği" gerekçesiyle bugün Ankara'ya yürüyüş başlatacak. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Lokali'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan öğrenci velisi Nükhet Çağlar, 2 olan geçer notunun Orta Öğretim Kurumları Sınıf Geçme Yönetmeliği gereği, klasik liselerde 2,5, Anadolu ve özel liselerde de 3 olarak uygulandığını söyledi. Çağlar, geçer notun yükseltilmesinden dolayı, lise 1'inci sınıfta okuyan 100 bine yakın öğrencinin sınıf tekrarı ya da okuldan atılma durumuyla karşılaştığını ifade ederek, "Özellikle ekonomik kriz döneminde öğrencilere ve velilere yapılan bu haksızlığın giderilmesi gerekir" dedi. Geçer notun düşürülmesi veya lise 2'lerdeki gibi borçlu geçme sisteminin uygulanması gerektiğini belirten Çağlar, bu sorunun çözümlenmesi amacıyla, öğrenci babalarını temsilen Ümran Tanışıklı, anneleri temsilen de kendisinin yarın Ankara'ya yürüyüş başlatacaklarını kaydetti.

Veli Mesut Türk de lise 1'deki çocuğunun, 13 dersten geçmesine rağmen matematikten yükseltilen geçer notu alamadığı için sınıf tekrarı yapacağını anlatarak, "Devletimizden bir defaya mahsus olmak üzere borç istiyoruz" diye konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.