HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Yabancı yatırımcı temkinli yaklaşıyor

14.10.2003 00:00:00
Piyasalarda yaşanan hareketlilik Türkiye'de yatırıma soğuk bakan yabancılar tarafından da yankı bulmaya başladı. Ancak yabancıların yatırımlarını reel sektör yerine, finansal yatırım araçlarına yönlendirmesi Türkiye'deki ekonomik krizin hâlâ bitmediğine işaret ediyor. Olası bir krizde yatırım yaptığı finansal araçları "acilen" elinden çıkararak kaçmayı planlayan yabancılar, fabrika, otel ...gibi reel sektör yatırımlarına girmeyerek "Türkiye'deki ekonomik kriz henüz bitmedi" mesajını veriyor. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Osman Birsen ise, yabancı yatırımcıların Türkiye piyasasına ve Borsa'ya artık güvendiklerini, bu güvenlerini yatırımlarla da desteklediklerini ileri sürdü. Birsen, ekonomideki kısmi iyileşmeye paralel olarak Borsa'nın kapasitesini ortaya koyacağını belirterek, "Ekonomi ve istikrarsızlık oluşturan unsurların ortadan kalkması, ağır faiz rekabetinin nisbeten hafiflemesi gibi unsurlar Borsa'nın daha iyi performans vermesine imkan veriyor" diye konuştu.

Yatırımcıya çağrı:

İMKB Başkanı Osman Birsen, Borsa'da yabancı yatırımların yılbaşından bu yana, ekonomik kriz ve Irak ile ilgili gelişmelere bağlı sınırlı hareketler dışında genel olarak artış eğiliminde olduğunu belirterek, "Yabancı yatırımcılar Türkiye piyasasına, Borsa'ya güveniyor ve bu güvenlerini nakit girişi olan yatırımlarla da destekliyorlar. Bu bakımdan (Yerli yatırımcılar geç kalmasın, bizim de kendi borsamızda kayıtlı olan şirketlerin kıymetini bilmemiz lazım) diye arada bir uyarıyordum. Ama geçmişte yaşanan şeyler yatırımcımızı birazdaha ürkek yapıyor. Bunlar da unutulacak diye düşünüyoruz" açıklamasında bulundu.

Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.