HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 TEMMUZ 2021, PAZAR

Yararı olmayan ilişki

25.05.2021 00:00:00
'Yararı olmayan ilişki' seslendirme dosyası:
Sıklıkla futbol hayat gibidir denir. Bu çok doğru bir tespit çünkü hayattaki bütün olaylar gibi futbol da insan faaliyetinin sonucudur. Futboldaki birçok olay hayattaki gibi insan doğasının bir yansıması.

Günümüzde ise bu doğanın rekabet, hırs ve mücadele gibi özellikleri diğer boyutlardan daha çok ön plana çıkıyor.

Böyle bir giriş yapmamın nedeni Galatasaray ile Fatih Terim arasındaki ilişki. Bakın sadece Galatasaray ya da Fatih Terim demiyorum. İkisi arasındaki ilişki diyorum çünkü bu ikisi arasındaki ilişki bütün taraflar için yük haline geldi.

Sonuçta söylenecek şeyi baştan söylemek gerekirse her yük haline gelen ilişkiyi bitirmek gerektiği gibi bu ilişkiyi de bitirmek gerekiyor.

Hadi önce konunun teknik yönüne bakalım. Bunun için sezonun ilk yarısında Rize deplasmanında 4-0 kazanılan maça bakmak lazım.

Bu kadroda merkez kurgusu başarıya giden yolu göstermişti. Merkezde Taylan - Emre Kılınç - Feghouli üçlüsü ligin geriye kalanında biz bu yükü taşırız demişti.

Fakat net olarak gözüken bu çözüm üzerinde ısrar etmek yerine birkaç kötü sonuçtan sonra bu üçlüden aynı anda yararlanmak düşüncesinden vazgeçildi.

Kadro istikrarı sağlanamadı. Onun yerine kısa sürede sonuç almak uğruna kadroda fırtınalar esti.

Peki başarı için istikrar gerekmiyor mu? Oturmuş bir kadro futbolun temel prensiplerinden değil mi? Fatih Terim bunu görecek tecrübeye sahip değil mi? Bu istikrarsızlığın sorumlusu Fatih Terim değil mi?

Hadi şimdi bir de konunun insani yönleriyle ilgilenelim.

Sezon içinde Fatih Terim net bir şekilde 'yaşamak güçlülerin hakkıdır' dedi. Kaçan şampiyonluktan sonra ise 'Galatasaray güçlü olmalı o zaman kimse Galatasaray'a saldıramaz' dedi.

Benim çıkardığım sonuca göre Fatih Terim ben güçlüyüm ve ben varken kimse Galatasaray'a saldıramaz demeye getiriyor.

Bence bunlar Galatasaray ben var olduğum için güçlü anlamına gelecek ifadeler. Şimdi bu apaçık kendini Galatasaray'dan üstün görmek demektir.

Fakat bence Fatih Terim güçlü olduğu için değil Galatasaray zaten tarihiyle güçlü olduğu için Fatih Terim güçlüdür.

Galatasaray Fatih Terim'den önce de güçlüydü Fatih Terim'den sonra da güçlü olacaktır.

İnsanlar ancak Galatasaray'ın hizmetkarı olabilirler. Böyle olmuyorsa kişiler Galatasaray'a yük oluyor demektir. O zaman da bu ilişkiyi bitirmek gerekir.

Peki bu ilişki nasıl sonlanacak?

Sanki sonuçlandırma Fatih Terim tarafından gelebilir gibi. Fatih Terim, 'mayısın sonunda sözüm bitiyor' dedi.

Bazen bitirmek yeni başlangıçların doğması için fırsattır.

Bu fırsatı yaratmak lazım. Galatasaray da Fatih Terim de kendileri için yeni imkanları yaratacak potansiyele sahipler.

Hem Fatih Terim'in hem de Galatasaray'ın yolu açık olsun. 
Akın Göksu / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.