HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Yermez'e nasıl ulaşıldı?

30.08.2001 00:00:00
İstanbul Polisi, Garih cinayetinin en önemli ipucu olan kayıp cep telefonundan yola çıkarak firari asker Yener Yermez ismine ulaştı. Yermez'i bir numaralı cinayet zanlısı olmaya götüren gelişmeler şöyle:

Askerliğini Hasdal Mekanize Alay Komutanlığı'nda yapan er Yener Yermez, Cumartesi günü sabah saatlerinde çarşı iznini kullanmak üzere birliğinden ayrıldı. 1981/1 tertip olarak silah altında bulunan Yermez, aynı gün saat 17.15 sıralarında Hasdal Kışlası'ndaki birliğine döndü.

Astsubay telefona el koydu

Yener Yermez'in cezevinde çekilen fotoğrafı Nizamiye kapısındaki arama sırasında Yermez'in üzerinde bir cep telefonu bulundu. Telefona nizamiye kapısında görevli astsubay tarafından el kondu. Görevli astsubay Üzeyir Garih'e ait telefonun kartını değiştirerek Pazartesi gününe kadar görüşmeler yaptı.

25 milyona sattı

Aynı gün Astsubay'a gelen er Yener Yermez, izine çıkacağını belirterek telefonu istedi. Yermez, telefonu kantinde görevli Mehmet Kızılkaya isimli bir başka ere 25 milyon lira karşılığında sattı. Mehmet Kızılkaya da telefonun kartını değiştirerek görüşmeler yaptı.

Kışlada alarm

Aynı saatlerde cinayeti çok yönlü soruşturan polis, Hasdal Kışlası'ndan Üzeyir Garih'e ait cep telefonundan sinyaller aldığını belirleyince harekete geçti. Askeri yetkililerden alınan izinle kışlada geniş çaplı bir arama yapıldı. Aramada Garih'e ait cep telefonu Mehmet Kızılkaya isimli erin üzerinde bulundu.

Yermez aranıyor

Bu gelişme üzerine nizamiyede görevli 3 astsubay ile aralarında cep telefonunu satın alan 4 er, Merkez Komutanlığı'nda sorgulandı. İfadelerden, telefonu kışlaya er Yener Yermez'in getirdiği anlaşıldı. Bu tespitlerden sonra askeri yetkililerle birlikte gece saat 01.30 sıralarında Hasdal Kışlası'na giden polis, nöbetçi subaydan o ana kadar "Nevşehirli Yener" olarak tanıdıkları Yermez'in kendilerine getirilmesini istedi.

Nöbetçi subayın ihmali

Koğuşa giden ve Kayseri doğumlu Yener Yermez'e "Senden başka Yener var mı" diye soran nöbetçi subay, "Var" cevabıyla karşılaşınca her ikisinin de giyinerek nizamiyeye gelmesini istedi. Polis ve askeri yetkililerin nizamiyede beklediği sırada da Yermez yakalanacağını anlayınca firar etti. Polis, şimdi cinayetin bir numaralı zanlısı olarak, 1975 Kayseri doğumlu er Yener Yermez'i arıyor.

Gasp sabıkası var

İşadamı Üzeyir Garih'in öldürülmesinden sonra kaybolan cep telefonuyla ilgili olarak adı geçen firari er Yener Yermez'in, daha önce gasp ve cinayet suçundan cezaevinde yattığı, şartla salıverilmeyi öngören yasadan yararlanarak tahliye edildiği ortaya çıktı.

Bu ikinci firarı

26 yaşındaki Yener Yermez, oto teybi çalmak ve işyerinden hırsızlık yapmak suçlarından iki kez cezaevine girdi. Kasıt olmamak suretiyle adam öldürmek suçundan 18 yıl 35 ay 47 gün hapis cezası alan Yener Yermez, 23 Aralık 2000 tarihinde şartla salıverilme ve cezaların ertelenmesine ilişkin yasadan yararlanarak Kayseri Kapalı Cezaevi'nden tahliye edildi.

İzmir otogarında önlem

Yermez'in İstanbul dışına çıkmış olabileceği ihtimali üzerine İzmir Otogarı'nda önlem alındı. Polis telsizinden Yermez'in eşkali verilirken, otogar çevresi ve şehir içinde dikkatli bir şekilde araştırma yapılması istendi. Otogarda görevli ekipler de İstanbul'dan gelen şehirlerarası otobüslerdeki yolcular üzerinde eşkal doğrultusunda inceleme yapıyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.