HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 12 HAZİRAN 2021, CUMARTESİ

YORUM - Konutta 2021 dert yılı

 
Geçen yılı rekor satışla kapatan konut sektörünü 2021 yılında sıkıntı bastı. Bir yandan artan maliyetler, öte yandan yüksek faizler sektörü kara kara düşündürüyor.
 
15.01.2021 12:50:00
YORUM - Konutta 2021 dert yılı
YORUM - Konutta 2021 dert yılı
 
RECEP BAHAR / YORUM MÜLAKAT
 
Konut sektörü geçen yılı rekor satışla kapattı ancak yeni proje lansmanı yapmakta zorlanan sektör için 2021 yılı kolay geçmeyecek. Burada iki faktör etkili olacak: Geçen yıl konut satışında rekor kırıldı ancak bu rekor ikinci el konuttaki hareketlilikten kaynaklandı. İlk el satışlar 2019'a göre düşüş gösterdi. Buna ilaveten geçen yıl 2019'a göre inşaat maliyeti yaklaşık yüzde 30 arttı. Arsa fiyatları da enflasyonun epey üstünde bir artış gösterdi. Sektör ciddi maliyet artışıyla karşı karşıya. Pandemi nedeniyle gelirlerin azalması, yeni konuta ilgiyi azaltıyor. Sektörün toparlanmasının ve yeni proje lansmanlarının 2022'ye sarkması bekleniyor. Konut müteahhitleri 2019 ve 2020'de tek tük yeni proje lanse etti. Bu durumun 2021'de değişmesi beklenmiyor. İstanbul'da hala daha alıcı bekleyen ciddi yeni konut stoku var!
 
Kamu bankaları olmasaydı!
 
Bu bağlamda sektör temsilcileri de 2021'e dair endişelerini dile getiriyor. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, geçen yıl kırılan rekorun kamu bankalarının faiz desteği ile geldiğine işaret ederek, geçen yıl verilen teşvikin bir benzerinin en azından birinci el konutlar için 2021'de de verilmesi gerektiğini söyledi. Durbakayım, "Artan maliyetlerin desteğini alan bir fiyat artışının önüne geçmek için yapılması gereken en doğru strateji birinci el arzını artırarak fiyat dengesi sağlamaktır diye düşünüyoruz" diye konuştu.
Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Altan Elmas da, Haziran'dan itibaren yaklaşık 3 ay devam eden düşük faizli kampanya döneminin rekoru getirdiğini belirterek, devam eden aylarda kademeli düşüşler yaşandığını bildirdi.
Elmas, hem faizlerdeki hem de fiyatlardaki artış nedeniyle 2021 yılının ilk üç ayının kolay geçmeyeceğini ifade etti.
 
Konutta trend değişiyor
 
Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt ise 2021 yılında fiyat artışının kaçınılmaz hale geldiğine işaret ederek, "Yeni dönemde inşaatlarda yerli malı kullanımına yönelik büyük adımlar atılacağını düşünüyoruz. Yeni döneme elbette pandemiyle birlikte değişen dünya düzeni yön verecek. Hükümetin iç piyasaya yönelik alacağı önlemler ve vereceği destekler piyasadaki gidişatı tanımlayacak. Konutta izole yaşam arayışlarıyla yeniş projeler de şekil değiştirecek. Daha butik, bol yeşil alana sahip, bahçeli, geniş balkonlu, hem işi hem de yaşamın tüm ihtiyaçlarını içinde barındıran yapılarla karşılaşacağız. Çok katlı oluşumların yerini yatay mimari alacak" dedi. Bahaş Holding CEO'su Abdüssamet Bahadır da "Bu sene kentsel dönüşüm yönünde atılacak adımlarla sektörümüzde dönüşüm yönlü bir hareketlenme bekliyoruz" diye konuştu.
 
Konut fiyatları artabilir
 
Toplam konut satışlarının sadece yüzde 31.33'ünü yeni konutların oluşturduğunun altını çizen Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan da, yeni konut projelerinin teşvik edilmemesi durumunda ikinci elde fiyatların 2021'de oldukça hızlı bir artış eğilimine girmesini beklediklerini söyledi.
 
 
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.