HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Yumuşak darbe

17.08.2001 00:00:00
İsrail Hükümeti Filistin'e karşı yeni bir savaş stratejisi yürürlüğe koymaya çalışıyor. İsrail basını ve diplomatik yetkililerin açıklamalarıyla kamuoyuna yansıtılan bu yeni strateji çok yönlü ve psikolojik bir savaş niteliğinde olacak

İsrail, bu sefer Filistin Lideri Arafat üzerine oynayacak. Arafat'ın Oslo Süreci'ne rağmen bölgedeki barışı sekteye uğrattığı,halkı saldırılara karşı kışkırtarak misillemeleri artırdığı ve anlaşmaz tutumunu sürdürerek radikal örgütlere zemin hazırladığı teması işlenerek halk arasındaki prestijini tartışmaya açacak. İsrail bu kampanyasına Filistin'deki muhalif kadroları da çekmeye çalışacak.

Şaron Hükümetinin bu taktiği yeni bir Soğuk Savaş,Yumuşak bir Darbe olarak adlandırılıyor.

Filistinlileri tankla topla yokedemeyen İsrail bu kez Arafat kozuyla masadan karlı çıkmanın yollarını arayacak. Bunu yaparken Batılı ülkeleri ve ABD'yi de yanına almaya çalışacak. Arafat'a özellikle Batının şüpheyle baktığı, çoğunlukla İsrail'in yanında yeraldığı düşünülecek olursa İsrail bu planında pek bir zorlukla karşılaşmayacak

Aradığı desteği çok kolaylıkla bulacak.

ABD'nin tüm müdahalesine rağmen deviremediği Saddam'a karşı uyguladığı taktikle benzerlik gösteren yeni İsrail taktiği kafaları karıştırmayı amaçlıyor. Saddam'ı içeriden kıskaca alarak muhaliflere destekte bulunan ve her fırsatta Saddam karşıtı oluşumların yanında yeralan ABD'nin taktiği aynı biçimde İsrail tarafından Arafat'a karşı oynanacak.

Diplomatik misyon temsilcileri önceki gün Cenin'e yapılan saldırıları ve Doğu Evi'nin işgal edilmesini bu yeni stratejinin parçası olarak değerlendirdiler. Arafat'ın Filistin içindeki otoritesi stratejik nokta saldırıları ve işgallerle bozulmaya çalışılıyor.

Filistin Davası Ortadoğu'da Arafat ile özdeşleşmiş durumda. Bölgedeki muhtelif örgütler de bunun bilincinde. Evet Arafat bölge için bir idol.

Önümüzdeki günler neyi gösterecek bilinmez ama kurtuluş mücadelelerinde halkların liderlerini tüm olumsuz şartlara rağmen destekledikleri de bir gerçek. Zaferler de hep öyle kazanılmamışmıdır?

Cevat KIŞLALI


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.