HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Zirve öncesi Keşmir'de genel grev

14.07.2001 00:00:00
Hindistan-Pakistan zirvesi öncesindeHindistan'ın Cammu Keşmir eyaletinde, eyaletin bağımsızlığı için savaşan örgütlerin oluşturduğu en büyük ittifak olan Tüm Partiler Hürriyet Konferansı'nın çağrısıyla genel grev başlatıldı.

Dükkanlar ve kamu binaları kapanırken, ittifakın, grevi 70 yıl önce eyaletin Hint yöneticisi Maharaya Hari Singh'e karşı düzenlenen gösterilerde 16 özgürlük savaşçısının polis tarafından öldürülmesi anısına düzenlediği bildirildi.

İttifaktan yapılan açıklamada, grevin Hindistan'ın Agra kentinde Pazar günü yapılacak Hindistan-Pakistan zirvesini protesto amacı da taşıdığı belirtildi.

Eyalet hükümetinin ulusal tatil ilan ettiği 13 Temmuz'u Keşmirliler Şehitler Günü olarak kutluyor.

Bu arada eyalet Başbakanı Faruk Abdullah, geniş güvenlik önlemlerinin alındığı eyaletin yazlık başkenti Şrinagar'da şehitler anıtına çelenk koyarken, polis, basın toplantısı düzenlemek isteyen itttifak lideri Abdülgani Lone'u ev hapsine aldı.

Agra'da geniş

güvenlik önlemleri

Öte yandan Hint güvenlik güçleri, Başbakan Atal Bihari Vajpayii ve Pakistan'da kendini cumhurbaşkanı ilan eden askeri yönetimin lideri General Pervez Müşerref arasında hafta sonu yapılacak zirve öncesinde, olası tehditlere karşı geniş güvenlik önlemleri alıyor.

Başkent Yeni Delhi'nin 200 kilometre kuzeyindeki Agra'da, zirvenin yapılacağı mekanda ve çevresinde 4 bin 500 güvenlik görevlisi konuşlanıyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.